Zinātne un brieži – tas ir aktuāli!

Attēlā: izrādās, ka brieža raga garoza atkarībā no barības sastāva var būt biezāka vai plānāka un ir atbildīga gan par raga izturību, gan masu. Un tieši pareiza briežu piebarošana var palielināt ragu (un tātad – trofejas!) masu pat par 30%...

Raksta sākumā publicētais attēls un to komentējošā atziņa ir no  profesora Salvadora Lunas Galveza prezentācijas, kas šogad izskanēja Latvijas Savvaļas dzīvnieku audzētāju asociācijas (SDAA) rīkotajā zinātniskajā konferencē. Konference savukārt bija pieskaņota jau tradicionālam notikumam – SDAA briežu vērtēšanas pasākumam, kas kā ierasts, jau daudzus gadus  vasaras pilnbriedā notiek Mores pagasta "Saulstaros". Un, pateicoties šīs saimniecības cilvēku – Paeglīšu ģimenes – strādātmākai, tālredzībai un viesmīlībai, pasākums ieguvis arī plašu starptautisku skanējumu. Šogad konferencēs, semināros un "ragu konkursā" piedalījās gandrīz 60 dalībnieku no 17 valstīm – Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Polijas, Krievijas, Baltkrievijas, Vācijas, Spānijas, Portugāles, Austrijas, Slovākijas, Čehijas, Ungārijas, Grieķijas, Austrālijas, Lielbritānijas un Azerbaidžānas.

Publikācija par šo pasākumu, kā arī 2014. un 2015. gada zinātnisko konferenču atziņu, kas saistītas ar briežu ģenētikas pētījumiem (un to iespējamo izmantošanu arī medību saimniecībās), ekstrakts pilnībā pieejams MMS septembra / oktobra numura (2015/05) lappusēs.

Vienlaikus šai rakstā arī solīts, ka MMD mājaslapā ikvienam interesentam būs pieejams raksts par vienu no SDAA pirmajiem lielajiem veikumiem – par latviešu izstrādāto modificēto CIC trofeju mērīšanas sistēmu kas izmantojama dzīvam dzīvniekam nozāģētu ragu mērīšanā.

Sojumu pildām – šis MMD 2008. gada oktobra numurā publicētais raksts "Vasara briežaudzētāju zīmē" izlasāms ŠEIT, mājaslapas sadaļā "Raksti" – "Pa pēdām"...

 

 

Pieraksties jaunumiem