Baura skaņas...

"Briežu baurs, "profu" atziņas. Pirmā daļa – piebaurošana"... Šīs MMD septembra / oktobra numurā ievietotās publikācijas pamats ir Vācijas 2014. gada briežu piebaurošanas čempionāta uzvarētāja Immo Ortlepa (Immo Ortlepp) pērn seminārā "Purnavu muižā" izklāstītās atziņas.

Šai rakstā – sadaļā, kas veltīta baura skaņām – ievietotas vairākas saites uz interneta vietnēm, kur ikvienam interesentam iespējams noklausīties, kā tad attiecīgais baurojiens skan piebaurošanas specu izpildījumā vai, vēl labāk, no staltbriežu buļļu mutes dabā. Turpat rakstā solīts, ka attiecīgās saites ērtības labad ievietosim arī šai mājaslapā.

Nu steidzam to darīt...

 Skanējums Nr. 1 – Suchender jeb Meklētājs

Bullis meklē govis. Šis ir, ja tā var izteikties, "meitās ejamais" baurs, ar kuru bullis izsaka savu klātbūtni un vēlmi pēc daiļā dzimuma kompānijas. Laisks baurs bez agresivitātes, kas skan apmēram reizi pusstundā, ne biežāk. Bullis var iemēģināt balsi, izdodot īsu rūcienu. Pēc šī signāla iespējams noteikt brieža atrašanās vietu. Šādi briedis bauro savā teritorijā, taču ne riesta vietā pie izkārpītās bedres.      

# Noskaties un noklausies: ŠEIT vai ŠEIT (ap 5:35).

 

 Skanējums Nr. 2 – Sprengruf jeb Atradušais

Bullis ir atradis govis un ved tās uz savu riesta vietu. Satiekoties ar citiem buļļiem, tas uzrauga savu harēmu. Baurs jau ir daudz spēcīgāks, ar agresiju. Tā teikt – "Es te esmu pats galvenais!". Pamukušu govi bullis dzen atpakaļ ar īsiem, dobjiem krekšķiem.

# Noskaties un noklausies: ŠEIT vai ŠEIT (no 0:30).

 

 Skanējums Nr. 3 – Kampfruf jeb Izaicinājums

Baurs pirms cīņas. Bullis ir saniknots un pirms kautiņa pats sevi uzkurina. (Šeit I. Ortleps piemiedz ar aci un saka: „Ja vēlaties domās kļūt par briedi, tad iedomājieties kaimiņu pie savas sievas!”). Baurs izpauž vēl daudz lielāku spēku, agresiju un niknumu. Skan īsi, nikni, dobji krekšķi.

# Noskaties un noklausies: ŠEIT  (no 1:04).

 

 Piebilde

Jāņem vērā (un to apstiprina arī piebaurošanas meistari) ka ikvienā zemē briežiem tomēr ir sava baura "izloksne". Īsi sakot – Vācijas bullis bauro citādi nekā staltbriežu tēviņš Latvijā. Tādēļ praksē (nevis konkursos, kur vērtēta tiek atbilstība "vidējam Viduseiropas bullim") vērts sekot Immo Ortlepa atziņai: nav tādas lietas kā universāla briežu piebaurošanas signāla, vislabāk ir katram pašam iet, klausīties, kā brieži bauro, un atbildēt TIEŠI AR TO PAŠU.

 

Pieraksties jaunumiem