MMD īpašā tēma – jūlijs / augusts, 2017

 Par medībām modernajā sabiedrībā

Šā MMD numura Redaktora slejā teikts un ieteikts: "Nākamajās lappusēs publicēts, šķiet, garākais raksts, kādu mēs visā MMD pastāvēšanas 25 gadu laikā esam ietūcījuši viena žurnāla numura lappusēs. Tajā četri zinātņu vīri mēģinājuši prātot: kas, kāpēc un kā? Ļoti, ļoti iesaku šo lasāmmaratonu pievārēt ikvienam lasītājam. Pievārēt pašam, iedot un ieteikt draugam, kolēģim, sievai, bērniem – sak, izlasi, apsmadzeņo! Kazi, šo to sapratīsi, šo to pārdomāsi..."

Par ko ir šis tik ļoti izceltais raksts? Par to, kādā pasaulē dzīvojam. Par to, kādu vietu šai pasaulē ieņem medības - gan mednieku, gan nemednieku skatījumā. Par to, kāda ir šīs lomas nozīme. Un par to, kā modernā pasaule cenšas šo lomu mazināt, slēpt un citādi apdraudēt. Un - jā! – arī par to, kā šīs lomas nozīmību mēdz mazināt arī paši mednieki, kuri - un tas ir tik ļoti cilvēciski - arī ir pakļauti modernās pasaules kārdinājumiem un modes tendencēm.

Lai arī šis raksts nav tieši par mums (tajā amerikāņu un zviedru pētnieki analizē t.s. Rietumu pasaules medību loma modernajā sabiedrībā), tas tomēr ir arī par mums. Neesam jau nekur tālu nost no pasaules procesiem, precīzāk - bīdāmies tiem aizvien tuvāk. Arī medību jomā. Tādēļ pētnieku rakstītajā der "stingri ielasīties". Un lasot domāt un pārdomāt – kur tieši esam mēs, kāda ir mūsu medību loma mūsu sabiedrībā un ko mēs katrs varam darīt, lai mūsu zemē apdraudējumi medībām (vismaz tie, kas atkarīgi tieši no mums pašiem) būtu pēc iespējas mazāki.

Raksts pieejams arī ŠEIT.

Pieraksties jaunumiem