Redaktora sleja – novembris, 2013

 Tava izvēle, lasītāj!

Tas jau ir tradicionāli gada nogales numuriem – Redaktora sleju izmantot aģitācijai. Aicinot abonēt, abonēt, abonēt. Un tas ir labi saprotams – ikviena preses izdevuma dzīvotsparu krietni noteic tas, cik ļaužu ir gatavi veikt priekšapmaksu, pasūtinot attiecīgo izdevumu nākamajam gadam. Vismaz Latvijā tā tas ir, un šis princips attiecas uz ikvienu mūsu avīzi vai žurnālu, kura aizkrāsnē nesēž kāda labāk vai sliktāk maskējusies persona, kas savu īpašo interešu bīdīšanas vārdā ir gatava maksāt par nerentabla izdevuma turpināšanos.

MMD aizkrāsnē šādas “spalvainas ķepas” nav, tādēļ varam teikt godīgi un atklāti – ja Tu, lasītāj, vēlies, lai MMD turpina iznākt, dodies uz kādu no “Latvijas pasta” nodaļām un samaksā par abonementu! Vai arī izdari to tā paša “Latvijas pasta” e-abonēšanas sistēmā (www.pasts.lv), uz kuru tieša saite pieejama arī MMD mājaslapā (www.zurnals-mmd.lv). Izdari to, un zini  – mēs turpināsim. Pabaksti arī savu medību kolēģi: “Aizej, vecīt, paraksties uz MMD. Vajag!”

Protams, var jau arī jautāt – vai maz vajag?

Atbildei vispirms ieteikšu ieskatīties tais četrās vietās šai žurnālā, kur lappuses labajā pusē greznojas aicinājums abonēt MMD. Nenoslinko, izlasi tur sarindotos viena vārda teikumus, kas pauž MMD komandas nemainīgo kredo žurnāla 20 gadu pastāvēšanas vēsturē, un pats izdomā, vai Tev un Latvijas medniecībai kopumā šāds žurnāls ir vajadzīgs. Tāds spurains un ne tikai par medību priekiem rakstošs. Tāds urķīgs, kuram nereti tiek pārmesta pārlieka emocionalitāte, tieksme dramatizēt, vēlme jaukties “ne savās lietās”. Tāds cauruncaur latvisks, nacionāls, patriotisks un – mūsuprāt, galvenais! – neatkarīgs un patstāvīgs savos spriedumos, publikāciju izvēlē, kaut reizēm labi apzināmies, ka šie spriedumi vai izvēle nebūs visiem (iespējams, arī Tev) pa prātam.

Atbildei – par to vajadzēšanu – ir arī otra, neredzamā, puse. Tas ikdienas darbs, par kuru netiek rakstīts žurnāla lappusēs, bet kuru darām – jā, arī tā var teikt! – misijas apziņas dēļ un ko paveikt mums palīdz MMD gadu gaitā godīgi nopelnītais sava vārda svars.

Viens vienīgs ikdienišķs piemērs – no pavisam nesenas, kādas oktobra vidus nedēļas. Situācija  sekojoša – mednieks X zvana uz redakciju, lai pastāstītu par dīvainu attieksmi pret viņu Y policijas nodaļas Atļauju daļā. Tur paziņots, ka X, ja viņš vēlas iegādāties vēl vienu vītņstobru, atkal jāliek šaušanas eksāmens. Tādas esot pavisam jaunās jauno likumu grozījumu prasības. X jautā: “Ko man darīt? Nebūtu jau problēmu to eksāmenu nolikt, katru gadu “MMD Kausos” labi šauju, bet tas nešķiet godīgi – tas ir tāpat kā šoferim prasīt likt eksāmenu ik reizi, kad mašīnu pērk...”  MMD medniekam X pilnībā piekrīt, apsola situāciju papētīt un, ja būs nepieciešams, sagatavot publikāciju. Sākam rīkoties. Vispirms paši rūpīgi atkal no jauna izpētām likumus un noteikumus, bet neko “X problēmai” piekritīgu neatrodam. Seko citu zinošu medīblietu speciālistu aptaujāšana – arī viņi par šādu prasību neko nav dzirdējuši. Nākamajā dienā vēlreiz sazvanāmies ar X, lai, precizējot detaļas, bruņotos sarunai ar Y Atļauju daļas darbinieku. Rezervē turam kontaktēšanās iespēju ar viņa priekšniecību. Saruna ar Y nav gara – MMD jautājums (protams, neatklājot X identitāti), argumentācija, jūtami piesardzīgs Y pārdomu mirklis, vēl daži vārdi un – solījums citudien atzvanīt. Atzvana nav, toties piezvana X: “Jautājums atrisināts. Biju pie Y. Viss pēkšņi, kā uz burvja mājienu, mainījies. Eksāmenu nevajag! Paldies tev, MMD!!!”

“Morālais gandarījums” būs īstais vārdu salikums, ar ko apzīmēt mūsu sajūtas pēc šādas notikumu virzības. Vēl paprātojam – aprakstīt šo situāciju žurnālā vai ne. Izlemjam galīgi “nežurnālistiski” – nav vērts skandalēties, citās Atļauju daļas nodaļās šādas problēmas nav, medniekam X esam palīdzējuši, un arī Y uz šā paša grābekļa, visticamāk, vairs nekāps, tātad citiem medniekiem problēmu nebūs.

Lūk, tādi esam, tā dzīvojam. Neņemšos apgalvot, ka allaž spējam palīdzēt, ka visu paspējam, ka nekļūdāmies, ka izdarām visu, ko esam solījuši. Nebūt ne! Bet cenšamies gan – to varu apgalvot droši un ar pilnu pārliecību.

Tāpat teikšu arī to, ka arī 2014. gadā MMD saglabās visas tās savas rūpīgi koptās un lolotās žurnālīpašības, kādu, uzdrošinos apgalvot, nav nevienam citam Latvijā. Piemēram, atsaucība sadarboties ar ikvienu godprātīgu mednieku interešu aizstāvi vai pārstāvi neatkarīgi no tā “politiskās piederības”. Piemēram, gatavība uzklausīt lasītāju jebkurā nedēļas dienā un jebkurā diennakts stundā (būšu gandarīts, ja spēsit nosaukt vēl kādu izdevumu, kura galvenā redaktora mobilā tālruņa numurs būtu publicēts titullapā!). Piemēram, iespēju ikvienam lasītājam ievietot žurnālā bezmaksas sludinājumu vai bezmaksas apsveikumu. Kalendāru medniekiem janvāra numurā. Priekšrocību karti “Ķēķa masts”. Un, protams, ar žurnāla turpināšanos cieši saistīti arī ikgadējie “MMD Kausi”, kas 2014. gadā ieplānoti 7. jūnijā.

Tādi esam. Izlem – vajadzīgi Tev vai ne. Zini: TAVA IZVĒLE ABONĒT =  MŪSU IESPĒJAS TURPINĀT!.

Didzis Pakalns

Pieraksties jaunumiem