Redaktora sleja – marts / aprīlis, 2019

 Trīs

Šoreiz viss ātri un vienkārši – bez pārdomām un prātošanas. Proti, par trim "ar astīti" jautājumiem, kas, manuprāt, ir aktuāli šā MMD numura iznākšanas brīdī.

♦ Pirmais. Ja daudzmaz uzmanīgi pievērsīsities turpmākajām žurnāla lappusēm, tur atradīsit divus jaunumus, kas diezgan noteikti var skart gana daudzus medību klubus Latvijā. Daudzus tādēļ, ka daudzi klubi (ja nemaldos, ap tūkstoti) medī mežos, kuru īpašniece ir valsts un kuros valsts intereses saimniekojot pārstāv akciju sabiedrība "Latvijas valsts meži" jeb LVM. Un, protams, saimniekošana nozīmē arī īpašumu uzturēšanu pienācīgā kārtībā, ieskaitot gan izskatu, gan "papīru lietas".

Tieši šai virzienā tad arī tēmēts viens no jaunumiem – LVM, sadarbojoties ar mednieku organizācijām, ir izstrādājusi vadlīnijas, kuru sūtība ir sakārtot mednieku atpūtas vietas valsts mežos.Lapenes, solus, galdus, ugunskura vietas utt., u.t.jpr., ko medību līdzvajadzībām  – pusdienām starp mastiem, medījumu apstrādei un citām "saviesīgām darbībām" – iekārtojuši un uztur vai grib iekārtot un uzturēt mednieku kolektīvi. Tas savukārt nozīmē, ka, runājot par jau esošajām šādām vietām, turpmākā viena, divu gadu laikā LVM vēlas gan sakārtot dokumentāciju, gan tikt skaidrībā ar kārtības uzturēšanas niansēm. Gan diemžēl – absolūti kritiskos gadījumos – atbrīvot mežus no dažas labas, maigi izsakoties, neglītas "šanhajas". Kas nekādi nedara godu ne mežam, ne arī, protams, medniekiem, kas, šādus ūķus veidojot un uzturot, dara gauži ne tikai sava kluba tēlam, bet kaitē arī visas Latvijas medniecības reputācijai. Tas, kā tieši šī sakārtošana notiks un kas katram mednieku formējumam varētu būt darāms, aprakstīts šā MMD numura 36. līdz 39. lappusē.

♦ Otrs jaunums iz LVM apcirkņiem saistīts ar "Latvijas valsts mežu" un Latvijas Nacionālo bruņoto spēku vienošanos, kas paredz, ka turpmāk militāro mācību rīkošanas gadījumā saziņa ar attiecīgajās platībās medījošajiem medniekiem notiks, vienkāršoti izsakoties, "pa tiešo" – bez LVM starpniecības. Taču ir kāda problēma – daudzi mednieku klubi, kam ir līgums ar LVM, joprojām nav izdarījuši visu nepieciešamo, lai informācijas apmaiņa varētu notikt. Kas jādara? Par to lasiet šā MMD numura 72. un 73. lappusē!

♦ Trešais. Dienās, kad redakcijā tika veidots šis žurnāla laidiens, vienlaikus kļuva arī pilnīgi skaidrs, ka šogad atkal tiks rīkoti "mednieku tautas mači" – mūsu visu "Kausi". Tiesa, tagad to nosaukums kļuvis nedaudz garāks – sacensības, visticamāk, sauksim par "MMD un LMS Kausiem". Papildu paskaidrojumi šeit, šķiet, nav nepieciešami – nosaukuma paplašinājums uzskatāmi liecina, kāds partneris nāks talkā. Patlaban tiek strādāts pie maču jaunā nolikuma (pārmaiņas būs!), esam jau izpētījuši arī jauno norises vietu... Nu, jā – tas laikam varētu būt pats gaidītākais paziņojums, jo 2019. gadā "Kausi" atgriežas tur, kur savulaik, tālajā 1998. gadā, piedzima – Nacionālo Bruņoto spēku šaušanas sporta kompleksā Ādažu pievārtē.

Diena, kuru aicinām rezervēt "Kausiem", ir šā gada 1. jūnijs.

Sacensību nolikums tiks publicēts nākamajā MMD numurā, turpat – arī izsmeļoša informācija par pieteikšanos, norises vietu un "jauno kārtību vecajā vietā". Aktualitātes būs pieejamas arī internetā – MMD un Latvijas Mednieku savienības mājaslapās, kā arī mūsu sociālo tīklu vietnēs. Pieteikšanās, arī droši vien ar šādām tādām pārmaiņām, sāksies maijā.

Gatavoties aicinām ne tikai pieaugušos, bet arī jebkāda vecuma juniorus, jo topošo mednieku aktīva līdzdalība arī ir "Kausu" neatņemama sastāvdaļa.

Un, protams, šis ir arī aicinājums mednieku preču radītājiem, tirgotājiem un ikvienam citam, kam ir ko teikt vai rādīt, vai piedāvāt mednieku auditorijai, jo arī "Kausu" tradicionālo brīvdabas izstādi ceram sarīkot. Interesentus aicinām rakstīt vai zvanīt uz redakciju.

Tātad – vēlreiz: "MMD un LMS Kausi" – 1. jūnijā Ādažu pusē. Nekavējieties nodot šo ziņu arī tiem, kas MMD nelasa!

Didzis Pakalns

Pieraksties jaunumiem