Redaktora sleja – maijs / jūnijs, 2018

 Piedodiet, bet šogad – bez "Kausiem"

Jā, diemžēl. Virsrakstā paustais vēstījums ir patiess. Nepatīkams, sāpīgs, bet – īsts. "MMD Kausu" šogad nebūs.

Paskaidrošu apstākļus, kas mums, MMD komandai, lika – kaut kad marta vidū – pieņemt šādu lēmumu.

♦ Vieta. Nav. Precīzāk – vairs nav piemērotas vietas Latvijas daudzmaz viducī, kur mačus tādā veidā, kā to vēlamies, sarīkot. No līdzšinējās "Kausu" mājvietas, šautuves "Daugava" Sērenē, dažādu iemeslu  dēļ – izmaksas, līdzšinējā lieliskā un nenovērtējamā palīga (paldies Tev, Vitold!) atkāpšanās u.tml. – nācās atvadīties (taču – paldies "Daugavas" īpašniekam Aigaram Vaivaram par labo sadarbību sešu gadu garumā!). Meklējot pēc citas šautuves, kur īstenot "Kausu" programmu (vītņstobrs – 100 un 200 m, gludais – 50 m, iespēja vienas dienas laikā "izlaist cauri" vairāk nekā 200 šāvējus gandrīz katrā disciplīnā, arī brīvdabas izstāde), atsaucību atradām Madonas "Palejās". Bet: kur ir Madona, kur – Latvijas centrs?... Veikuši nelielu ekspresaptauju gan mednieku (atzīšos – apzināti nejautāju šaušanas lielfaniem), gan potenciālo brīvdabas izstādes dalībnieku vidū, secinājām, ka dalībnieku skaits abās tikko minētajās grupās neglābjami ruks. Neguvām pārliecību, ka, piemēram, kurzemnieku nevēlēšanos doties tik tālā ceļā kompensēs Latvijas "platā gala" mednieku aktivitāte.

♦ Jā, rūkošais "Kausu" dalībnieku skaits... Vēlreiz to uzsvērt liek acīmredzamais – pēdējo gadu laikā maču kuplums lēni, bet noteikti samazinās. Ziedu laiki Ādažos ar 400+ medniekiem, neskaitot juniorus PN disciplīnā, jau tālās atmiņās. 2012. gadā, kad mači ieradās Sērenē, uz tiem sabrauca 294 mednieki, 2016. gadā – 262, bet pērn, "Kausu" 20. reizē, – vairs tikai 221. Tas būtiski ietekmē maču spēju pašfinansēties.

# Jo ir tā, ka "Kausu" kopējās izmaksas, ko veido arī sarīkošanā ieguldāmais darba un materiālu apjoms, gadu gaitā tikai aug. Pēc pērngada pasākuma "savelkot galus", redzējām – par spīti nezūdošam labvēļu atbalstam (paldies ģenerālsponsoram "Purnavu mužai" par gadu gaitā "vienkārši uzsaukto" Lielo balvu, paldies visiem citiem atbalstītājiem!), par spīti mūsu pašu darbam bez atlīdzības vairāku mēnešu garumā, "Kausi" tiecas pārkāpt plusu un mīnusu robežu.

♦ Šogad? Ko darīt? Palielināt dalības maksu? Krietni celt "reklāmas cenu" izstādes dalībniekiem?... Diez vai. Abas šīs darbības neglābjami attālinās "Kausus" no pamatidejas, ko, izfunktierētu 1998. gadā, mums, par spīti laiku, ekonomikas un citām pārmaiņām, līdz šim izdevies uzturēt dzīvu. "Kausi" ir tautas sacensības, kur (piedodiet, Meistari!), galvenā loma ne šaušanas asiem, bet gan iespējami plaša mednieku loka brīvprātīgai ienākšanai šautuvē, lai izzinātu savu medību ieroci un vairotu prasmes to lietot. Tas pats sakāms arī par brīvdabas izstādi, kas laika gaitā kļuvusi par maču neatņemamu sastāvdaļu – uzskatām, ka uz "Kausiem" sabraukušajiem medniekiem būtisks izstādes kuplums, iespēja vienviet iepazīt pēc iespējas plašu dažādu jaunumu klāstu, un tas nu nekādi neiet kopā ar septiņu ādu dīrāšanu no izstādes dalībniekiem. Sagribēsi dīrāt, daudzi uz "Kausiem" nebrauks.

Tā visa rezultātā tai jau pieminētajā marta vidū sākām svēršanu. Vienā svaru kausā likām visu tikko minēto, otrā – "finanšu prognozi 2018" un, jā, – arī trīs pastāvīgo MMD redakcijas ļaužu "vilkmes spēju" (arī to gribot negribot nākas atzīt: mēs paši – cilvēciski un bioloģiski – kļūstam vecāki, "lēnāki")... Pirmais kauss izrādījās daudz smagāks. Tādēļ arī lēmām: šogad ne.

Tālāk?... Džeimsa Bonda filmu seriāla viena sena daļa vēsta: "Nekad nesaki nekad..." Tādēļ vismaz man labpatīk teikt, ka šī var būt pauze, tāda nosacīta "šoka terapija", kuras radītais blieziens ikvienam, arī mums pašiem, liek padomāt, pavērtēt un, lūkojot pārmaiņu un atjaunotnes iespējas, paskatīties apkārt pēc sabiedrotajiem. Sak, tēvu zemei grūti laiki, dēliem jāiet palīgā!

To, ka šāda "šoka terapija" varētu strādār, sajutu LMS kopsapulcē 24. aprīlī. Tiku burtiski pātagots ar jautājumiem, pārmetumiem, izbrīnu: "Kā?! "Kausi"!? Nebūs! Jābūt!..." Un, brīdi vēlāk: "Varbūt varam palīdzēt?! Varbūt darām kopā!?..." Neiedziļinoties todien ideju līmenī izskanējušajās detaļās, teikšu tā – "MMD Kausi" šāda partnera personā varētu iegūt to, bez kā turpinājumu grūti iedomāties. Todien sajutu, ka mums, iespējams, jau pieteicies palīgs, kurš spēj piedāvāt gan domātājus, gan tīri fiziskus palīgus, gan cita veida atbalstu. Idejas un domas dzirkstīt dzirkstīja. Piemēram... Kas zina, varbūt tas būs labs piemērs, kurā izpaudīsies nesen sāktā LMS un Aizsardzības ministrijas sadarbība? Kas zina, varbūt kopā izdodas izprātot citus šaušanas vingrinājumus, kas ļautu gan piemeklēt pastāvīgu vietu Latvijas viducī, gan uzprišināt mednieku interesi par "tautas mačiem". Kas zina... Pilnīgi noteikti jaušu vienu – šādu LMS iesaistīšanos brīvprātīgā mednieku šaušanas prasmju vairošanā tā pati "mednieku tauta" novērtēs krietni atzinīgāk nekā viņgad nepausto-pausto atbalstu obligātas atšaušanās praksei.

Didzis Pakalns

P.S. Protams, MMD būs gandarīts saņemt arī jebkādus citus – lietišķus, nevis teorētiskus –sadarbības un palīdzības piedāvājumus.

Pieraksties jaunumiem