Redaktora sleja – janvāris / februāris, 2017

 Asintiņa kūsāt kūsā...

Daudzi jau droši vien zina – īsi pirms Ziemassvētkiem Latvijas interneta vidē tika uzputota plaša – ļoti plaša! – brēka par medībām.

Persona, kas "iedarbināja mikseri", bija TV3 Ziņu korespondents Jānis Zvērs, kurš portālā "skaties.lv" sevi pieteic šādi: "(..) darbā fascinē iespēja kā lieciniekam notvert aiz astes patiesi vēsturiskus mirkļus. Parīze, Beirūta, Atēnas – reportāžas no pasaules karstajiem punktiem liek manām asinīm ritēt straujāk."

Ziemsvētku laikā pasaule pierimst. Laikam jau tādēļ šajā reizē Zvēra kungs "asti, kas jātver", izdomāja atrast tepat Latvijā. Uzvilcis ētikas priestera zaļos gumijniekus un iebridis mednieku interneta vietnes ūdeņos, viņš no tiem izķeselēja "asintiņas straujākai ritēšanai" piemērotu dopingu – bildi un komentāru par nomedītu lūsi. Rīta pusē palaidis to rūgt interneta plašumos (mikroblogošanas vietnē "Twitter"), Zvērs jau pēcpusdienā varēja lepoties ar versmojošu sensācijas kukuli uz "skaties.lv" galda: "Medniece lūsēnu klātbūtnē nošauj viņu mammu; sociālie tīkli "eksplodē"".

Šokējošais (štrunts par to, ka melīgais) virsraksts nostrādāja. Turpmākajās dienās – līdz pat otrajiem Ziemassvētkiem – internets tiešām vārījās. "Sensāciju" pārpublicēja visi lielākie ziņu portāli, komentāru skaits tiecās tūkstošos, atstājot pilnīgā ēnā citas – gan nacionālā mēroga, gan pasaules ziņas. Medības nepārzinošie lamājās, draudēja, ķengājās; mednieki, kā nu mācēdami, atsitās. Jāpiemin, ka dažādi uz šā fona izskatījās "lielie" – mednieku organizācijas. Jūtami nepaveicās LMS, kuras paustā viedokļa fragmenti, no konteksta izrauti un šādi pa ziņu portāliem malti, diemžēl izskatījās pēc padevīgas politkorektas laipošanas. LATMA, kam paveicās nenonākt "ziņu taisītāju" apstrādes rokās, publiskoja cietu viedokli, paužot nepārprotamu atbalstu pūļa šaustītajai medniecei.

Jo notikuma būtība, ko īpaši necentās sameklēt "sensācijas" autori un melīgā virsraksta līdzi parautais bars, bija tieši tāda – Alūksnes pusē notikušās medības bija absolūti legālas, tajās nebija noticis nekas nelikumīgs, mednieces publiskotajam attēlam un tā parakstam nepiemita nekādas neētiskuma pazīmes. Par spīti tam liepnēniete Gunita Kaņepe bija, tēlaini izsakoties, pamesta zem ceļaruļļa, kas nu lēnām ducināja šurpu turpu, bezkaislīgi šķaidīdams putrā gan Gunitas, gan viņas piederīgo nervus, reputāciju, privāto un darba dzīvi.

Tās tad arī, manuprāt, ir zemiskākās un, iespējams, neizlabojamās šā notikuma sekas. Beziemesla – riebīgs, ļauns, nodevīgs – kolektīvs spēriens mugurā ar attiecīgu iznākumu. Nu gluži tāpat kā nesen to pašu ziņu portālu ar sašutumu aprakstītais "bezjēdzīgas vardarbības gadījums Berlīnes metro stacijā", kur "četru vīriešu kompānija seko kādai sievietei, kas kāpj lejā pa kāpnēm uz metro; viens no vīriešiem sievietei spēcīgi iesper pa muguru, tādējādi viņu nogrūžot pa trepēm" (citāti no tvnet.lv). Berlīnes riebekļus palīdzēja notvert kāda slavenību miesassarga piesolītā prāvā atlīdzība; mans ierosinājums medniekiem un mednieku organizācijām – izveidot ziedojumu kolekti un nolīgt labu advokātu, kas spētu tiesā pierādīt Gunitai Kaņepei nodarīto morālo kaitējumu un piedzīt prāvu summiņu no ceļaruļļa darbinātājiem. MMD ir gatavs piedalīties.

Par pārējo drazu, ko sanesusi šī straume?... Nezinu. Laiks – tikko atnākušais gads – rādīs. Patlaban man ir nelabas aizdomas, ka to lielāko labumu no šā visa būs pamanījušies gūt tie, kam katrs tracis ap medniecību ir kārtējais pakāpiens tuvāk kādu īpašu vēlmju piepildījumam. Medību aizvien lielākai ierobežošanai. Mednieku padarīšanai par zemas, nicināmas kastas pārstāvjiem. Un tā tālāk. Un, protams, savs labums būs arī "astes tvērējiem un asintiņas straujinātājiem" portālos, kur katrs komentētaja, katrs lasītāja "klikšķis" kalpo Lielajam Elkam – spējai piesaistīt reklāmu. Naudu tātad.

Tālab mans novēlējums tev, lasītāj, Jaunajā gadā ir vienkāršs – esi gudrs un izmanīgs! Publiskajā saziņā rīkojies kā medībās: neskraidi bļaudams (bet neslēpies arī grāvja dibenā), nešauj bez jēgas, pārāk tālus un skrejošus liec mierā, toties, ja nolemts "spiest", dari to pārliecinoši. MMD, starp citu, šai sakarā ir labs standartpiedāvājums interneta diskusiju cienītājiem – uz katru nejēgas vai naidekļa komentāru par medībām turpmāk eleganti atbildēt ar dziesminieka Kārļa Kazāka domu graudu:

"Mūsu sarunas būtu daudz bagātākas, ja es iemācītos, ka nevienam nav jāredz pasaule tā, kā es uz to skatos."

Didzis Pakalns

Pieraksties jaunumiem