Redaktora sleja – marts / aprīlis, 2016

 Barbari klāt!

Vēsture apliecinās – visos laikos pasaulē bijusi tāda nožēlojama cilvēku pasuga, kuras raksturīgākā pazīme ir nospļaušanās uz vispārcilvēciskām vērtībām sava labuma vārdā. Tipiskākais šīs pasugas pārstāvju piemērs – kapeņu izlaupītāji, vandaļi, kuru barbariskās darbības kopš aizmūžiem nodarījušas nelabojamu ļaunumu cilvēces kultūras un vēstures vērtībām.

Diemžēl arī Latvija arī mūsdienās nav no šādiem "atsaldētajiem" pasargāta. Krāsaino metālu zagļi pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, "racēji" – senkapu postītāji – vēl joprojām.

Un izskatās, ka pēdējā laikā barbaru ordām piepulcējušies arī medījamo dzīvnieku ragu tīkotāji. MMD rīcībā nonākušas ziņas par nu jau, iepējams, sistemātiskiem un mērķtiecīgiem uzlidojumiem mednieku mājām Kurzemes pusē. Sirotāju mērķis – ragi, ragi un vēlreiz ragi, taču pie viena netiek smādēta arī jebkāda cita vērtīga lieta, kas atrodas iekarotajā teritorijā. Sirojumu acīmredzams iemesls – pēdējā laikā aizvien plašākās un mērķtiecīgāk izvērstās, taču nekā nekontrolētās un nereglamentētās ragu uzpircēju darbības mūsu zemē. Izskatās, ka velkamas paralēles ar jau pieminēto krāsmetālu bumu pirms pārdesmit gadiem, kura dzinulis bija vienkāršais "ir pieprasījums, būs piedāvājums", bet patvaļas katalizators – pieprasītāju un piedāvātāju darbošanās pilnīgi savā vaļā.

Tieši tas pats patlaban notiek ragu jomā. Ir pieprasījums, par ragu masu maksā labāk nekā jebkad agrāk, un barbari, kam nav nekā godājama un svēta, izsmēluši godīgās iespējas, dodas sirojumos pa mednieku mājām.

Nule – februāra beigās – šādu barbaru iebrukumu piedzīvojusi arī mūsu kolēģa Aivara Dundura lauku māja Ugāles pievārtē. Rezultāts – zudusi unikāla, naudas vērtībā neizmērāma vairāk nekā 30 gadu garumā veidota vairāk nekā 200 vienību liela atrasto un medībās gūto ragu kolekcija. Kas nu, visticamāk, tiks sazāģēta "izejvielās" kādā tuvējā kaimiņvalstī. Tieši tas, šī trulā bezjēdzība, nevis vandaļu apgānītā māja (bezjēdzīgs grautiņš neesošu citu vērtību meklējumos, skat. attēlu) sāp visvairāk.

Policija, protams, strādā. Cerams, rezultāti būs. Taču šeit rakstītā mērķis nav pasūroties par nodarījumu, bet gan rosināt uz modrību ikvienu, kam mājās vai saimniecības ēkā, vai kur citur kāds raga gabals iekrājies. Un arī ikvienu, kurš sadzird apvaicāšanos par ragu esamību paša vai kādā citā krājumā. Mūsuprāt, neliešu piebremzēšanai un, ļoti iespējams, pat uzošanai var lieti noderēt dažas vienkāršas darbības:

  • palūdziet uzrādīt personu daudzmaz apliecinošu dokumentu ikvienam, kurš izrāda interesi par ragu lietām; nenoslinkojiet piefiksēt (pierakstīt, nofotografēt) tajā esošo informāciju;
  • arī "interesentu" seju un / vai autotransporta nobildēšana var izrādīties efektīvs prevencijas vai, vajadzības gadījumā, identifikācijas rīks;
  • un, protams, patlaban svarīga varētu būt kopumā ļoti uzmanīga attieksme pret jebkuru, no pirmā paskata pat itin respektablu un legālu, ragu uzpircēju rosīšanos "skartajās teritorijās". Īpaši uzmaniet šādu ļaužu, iespējams, savervētus "saulesbrāļus" savā pusē.

Ja uzskatāt par nepieciešamu, ziņojiet policistiem. Ja nevēlaties "operēt" ar varas pārstāvjiem, ziniet: ziņas par aizdomīgām darbībām un ļaudīm apņēmies fiksēt un uzglabāt arī MMD. Zvaniet! Rakstiet!

Un, protams, kā vienmēr, būsim priecīgi uzklausīt arī jūsu viedokļus par šo problēmu, kas, ļoti iespējams, prasa arī kādu īpašu regulējumu no valsts puses.

Didzis Pakalns

 

Pieraksties jaunumiem