Redaktora sleja – janvāris / februāris, 2016

 Kopā garajā gadā, pērtiķa zīmē

Uh! Jauns gads ar jaunu MMD numuru atkal klāt!

Numurs tāds zīmīgs. Atbilstošs situācijai. Uz vāka ērmojas pērtiķa skelets uz sniegotu Latvijas mežu fona. Latvijā pērtiķi nemīt, sniega arī – vismaz 2015. gada nogalē, šīs slejas tapšanas brīdī – nav. Toties 2016. pēc ķīnīzeru kalendāra skaitās Pērtiķa gads*, un, tā kā Medību biatlona mači Mārkulīčos jau atkal ieplānoti (atzīmējam savā kalendārā 20. februāri un saucam uz debesīm pēc sniega!), šoreiz esam izdomājuši kombinēt un fantazēt. Gan bildē uz MMD vāka, sniegu ar pērtiķa kauliem sapludinot, gan numura lappusēs – par mēri nedaudz citādi prātojot, dabsargu un mednieku viedokļus konfrontējot, zvērus ar siltumdetektoriem meklējot, fantastiskas plinšu laides formas pētot.

Varbūt vērts to darīt arī Redaktora slejā? Fantazēt? Kombinēt? Par pamatu šīm "atrakcijām" ņemot Pērtiķa gada horoskopiskos vaibstus?

Tā stāsta, ka šā kustoņa galvenā iezīme esot viltība un absolūti nenosvērts raksturs. Šamējais esot sabiedrisks un publikas priekšā it kā saticīgs, bet aizkulisēs – savtīgs, viltīgs, citas horoskopa zīmes ienīstošs, nicinošs un arī visādi citādi itin nejauks radījums.

Diez, uz ko to visu varētu attiecināt, medniecības virzienā raugoties?

Šķiram šā žurnāla lappuses, atsaucam prātā zīmīgāko, kas aizvadītajā gadā medniecībā pieredzēts, un liekam kopā – jā, laikam taisnība vien būs viņiem, tiem ķīnīzeriem. Mērkaķiskas kaislības medību frontē šogad noteikti virmos. Pēc (cerams, visiem plintes vīriem jau zināmo) papildinājumu ieviešanas Medību likumā un mežacūku holokausta brīvlaišanas viss kas var gadīties.

Ekur, par piemēru, vienā no horoskopiem, kas par Pērtiķa gadu sarakstīts, melns uz balta meldēts, ka 2016. gadā mīļotie vairāk kašķēsies, biežāka kļūs romantiska pīšanās ar dienesta biedriem, krietni lielākas augs neapdomātu lēmumu pieņemšanas briesmas, makten prāvāks – "piķa pakāšanas" risks.

Nu mats matā, kā ūdenī skatoties – par mūsu medību lietām! Viss tur nupat jau atbilstoši sariktēts, šeptēšanās zemajam startam Pērtiķa gadā gatavs. Nu, sakiet, vai tad nav it droši paredzams, ka šogad, pēc cūku galvām vai "orgāna eirīšiem" kārojot, mazāku vai lielāku medību iecirknīšu vai vispār-ne-iecirknīšu kundziņi un ķeizariņi dikti gribēs tuvākas, tādas intīmākas attiecības ar Meža dienesta ļaudīm?... Vai dažā labā vietējā mežkundziņā nedzims doma pašam sevi vai čomus vairāk pamīlēt? Un, sakiet, vai kāds var garantēt, ka atsaucības šādām romantiskām jūtām nebūs? Ka nebūs iz šādas aprēķina mīlas dzimušu jokainu lēmumu?

 Būs, gan jau būs! Kur tad liksies?! Likumā šādu jūtu palaišanas burvju atslēdziņa starp rindām iemakarēta! Un, ja kaut kur TAS būs un notiks, tai vietā ne tikai mīlas prieki, bet arī kašķis ar vecajiem "laulātajiem" – līdzšinējiem medību līgumu turētājiem – garantēts. Brēka pa visu pagastu klāt! Ar sūdzēšanos, ar tiesāšanos, ar braukāšanu pie mīlētāju priekšniekiem, ar bēdu slīcināšanu laba ruma (sliktu tak nebrūķējam, vai ne?) glāzē... Un tā tālāk. Vieni vienīgi tēriņi! Un, paskat, maks tukšs gan! Un vēl, kas zina, pa to starpu tukši – kā izslaucīti – arī personīgie un kaimiņu medību lauki. Vai nu neizbēgamā mēra vai pašu alkatības, neapdomības un nesaticības dēļ...

Un tomēr, un tomēr. Ja gads jauns un prišs, galīgi neklājas visu tumšās krāsās mālēt. Zvaigznēs taču var vērties arī ar gaišāku prātu!

Un tad jau mīļākas un tīkamākas šķiet tās horoskopu frāzes, kur Pērtiķgadā dzīvojošajiem tiek solītas spējas aizmirst vecos pāridarījumus un salīgt mieru ar draugiem un tuviniekiem, it ticama esot arī jaunu draugu atrašana un jaunu darījumu kontaktu dibināšana. Plus vēl mērkaķa ātrums, žiperīgums, apķērība… Šis būšot arī jaunām idejām, pārmaiņām valdīšanā (un, ja nepieciešams, arī protestiem!) labvēlīgs laiks...

Tak par visu vairāk man personīgi tīk teju ik horoskopā par Pērtiķa gadu ierakstītais – ka šajās 366 (garais gads!) dienās ļaudis sākšot pēc zināšanām vairāk tiekties.

Un tas nu reiz ir tieši tas, kādēļ MMD turpina iznākt. Šogad svinēsim jau 23. jubileju,  bliezīsim gaisā jau 19. "Kausus" un, kā parasti, visu to darīsim nevis tādēļ, ka "pienākums spiež", bet gan tāpēc, ka no sirds mīlam mednieku un dabinieku kompāniju! Un ka vēlamies būt līdz ausīm iekšā, būt patiesi ieinteresētiem visā tai padarīšanā, ko gudri ļaudis par medību un dabas vienotību dēvē.

Ceru, ka tieši tādēļ MMD ir arī Tavā pastkastītē. Tavās rokās. Arī šogad.

Par to – lielumliels paldies! Laižam tālāk! Kopā! Garajā Pērtiķa gadā.

Didzis Pakalns

 

* – saskaņā ar Austrumu kalendāru Pērtiķa gads startē šā gada 8. februārī, bet finišē 2017. gada 27. janvārī.

Pieraksties jaunumiem