Redaktora sleja – marts / aprīlis, 2015

Notikumi. Vērojiet un piedalieties!

Divmēnešu iznākšanas grafiks pamainījis dzīvi. Agrākajā izkārtojumā, reizi mēnesī prātojot, ko izcelt šajā slejā, parasti visai aši izdevās uztaustīt un pieķerties kaut kam vienam, tagad... Grozies kā gribi, kaleidoskops priekšā.

Meklējot galveno, šķirstu korektūrai izdrukātās sagatavotā numura 96+ lappuses.

Mednieki. Cilvēki. Darītāji. Gada balva. Jā, tieši tas laikam pats, pats vērtīgākais. Domās vēlreiz saku paldies Mednieku savienībai, kas šo krietnus gadus prātā loloto ideju pērn atvēzējās no vārdiem darbos pārvērst. Un tādējādi – soli pa solim sākt rakt un saulē celt to zeltu, kas mūszemē gadu gadiem gulējis apslēpts. Tos ar medībām saistītos "amatniekus", kas gadu gadiem pacietīgi, slavas nepavisam nealkstot, "uz vietām" būvējuši, turējuši, pieskatījuši vai stiprinājuši tos pamatus, uz kā Latvijas medniecība turas. Vēlreiz un īpaši: manuprāt, tieši tā ir Gada balvas medniecībā patlaban lielākā pievienotā vērtība – valsts mēroga atzinība vietēja mēroga medību darbarūķu veikumam un viņiem pašiem.

Ar tikko teikto nebūt negrasos mazināt balvas par mūža ieguldījumu vērtību un tai nominēto vīru nopelnus, gluži pretēji – esmu pārliecināts, ka Balvas radītā nelielā drūzmēšanās popularitātes saulītes staros ļaus labāk novērtēt arī grandu veikuma apjomus. Galu galā, – tādu īsti patiesu priekšstatu par kaut ko var gūt tikai tad, ja iespējams salīdzināt. Nu gluži tāpat kā stāstā par apogiem šā MMD numura 55. lappusē. Bez lišķēšanas vai pulgošanas, bez lielākā pārākas izcelšanas, bez mazākā noniecināšanas. Dabas likums, ka viss šai pasaulē vienlīdz vērtīgs, ka plēsēji cieši un atgriezeniski saistīts ar "citas orientācijas" sugām, ka bez lielā nebūs mazā, un otrādi, spēkā arī šeit. Medību godinājumu jomā.

Viss šai pasaulē saistīts. Citviet šai žurnālā (no 18. līdz 23. lpp.) dabaspētnieks, Eiropas līmeņa zinātnieks raksta par lielo plēsēju atgriešanos civilizācijas visšerpāk pārņemtajā pasaules daļā un – absolūti nesaprotami daudziem šīs pašas civilizācijas mūsdienu "ziediņiem" – būtībā nodzied slavas odu medniekiem, kas, izrādās, ir vienīgie lielie palīgi darītāji zinātniekiem šai "atgriešanas darbā". Žurnāla lappusēs neuzskatījām par nepieciešamu pievērst uzmanību šādu pašmāju "ziediņu" nesen iniciētajai balsu vākšanai pret plēsēju medībām Latvijā, gana jau ar ziņu, ka kaut kur kādos ministriju aizgaņģos tapis valdības noteikumu projekts, ar kuru tādi paši dziļāk nedomājoši un kopsakarības neredzoši ļaudis ierosina pārvilkt treknu krustu šaušanas sportam (un ne tikai) mūsu zemē.

Kas vēl?

Šķiet, vēl īpaši vērts izcelt dažus datumus, kas ieausti šā MMD numura lappusēs.

♦ Tā kā kopš iepriekšējās Vislatvijas trofeju skates pagājuši jau pieci gadi, šogad no 18. aprīļa līdz 17. maijam Jaunmokās risināsies kārtējā lielā valsts mēroga trofeju skate. Būtiskākie datumi šai sakarā – trofeju pieņemšana vērtēšanai notiks turpat Jaunmokās no 9. līdz 11. aprīlim, katru dienu no plkst. 10.00 līdz 18.00. Neslinkojiet, nekautrējieties, izlemiet parādīt savas trofejas un mudiniet to darīt arī draugus, paziņas, kaimiņus un kluba biedrus! Apzinieties neapstrīdamo – jo vairāk mednieku to izdarīs, jo pilnīgāku ainu par mūsu zemes medījamo dzīvnieku populācijām un tendencēm tajās izstāde uzrādīs. Rīkojieties ekonomiski gudri – apvienojieties medību kluba, pagasta ietvaros, "sametieties" kopīgam trofeju vedienam uz Jaunmokām, lai pēcāk nebūtu jāsūrojas, ka ragu, ilkņu, galvaskausu vai ādu nogādāšana līdz izstādei izmaksājusi pārāk dārgi. Kontaktējieties ar Mednieku savienības reģionālo nodaļu ļaudīm (www.lms.org.lv), arī viņi jums var palīdzēt!

♦ Vēl viens datums. Neticiet baumām – "MMD Kausi" notiks kā plānots – 6. jūnijā šautuvē "Daugava" Sērenes pievārtē. Plašāka informācija un ziņas par pieteikšanos – nākamajā numurā.

♦28. martā Ķīpsalas izstāžu hallē – tur, kur šai laikā norisināsies izstāde "Medības un makšķerēšana 2015", – sasaukta arī Mednieku savienības gadskārtējā kopsapulce. Paziņojumā par šo notikumu teikts: "Laipni gaidīti gan LMS biedri, gan ikviens, kam interesē LMS padarītais." Iesaku šim aicinājumam atsaukties – divu zaķu (izstāde un kopsapulce) garantēta nomedīšana ir labs piedāvājums...

Didzis Pakalns

Pieraksties jaunumiem