Septembra numurā (MMD 2013/09)

► Intervija ar Valsts prezidentu Andri BĒRZIŅU
► Precīzas šaušanas smalkumi (2. daļa)
► Ko domājam par "briežu dārziem"?
► Jaunums ieroču druvā – "Browning Maral"
► Maliķu medības. Šoreiz – "ar kakāšanu"...
► Mednieks Varis SĪPOLS
► Izstādes medniekiem – kā notiek citur pasaulē...

 

Dažas numura nianses

Esam bagāti, mums ir labas medības!

Latvijas Republikas Valsts prezidents Andris Bērziņš – intervijā MMD galvenajam redaktoram Didzim Pakalnam un redaktorei Anitai Upītei

MMD: – Medību likuma pieņemšana Saeimā pierādīja, ka toni lemšanā par medībām sāk uzdot populisti. Neņemot vērā to, ka speciālisti pie likuma strādājuši un meklējuši kompromisus vairākus gadus; vēl pirms tam tapa medību politikas pamatnostādnes, vēl senāk – medību stratēģija, visur tika tērēti valsts līdzekļi... Bet beigās – likums nonāk Saeimā, un dažām izdiskutētām lietām, piemēram, loku medībām – svītra pāri... Ko jūs sakāt par šādu situāciju?

Valsts prezidents Andris BĒRZIŅŠ: – Jāskatās uz reālo dzīvi. Vēlēšanas nāk... Tā ir objektīva realitāte. Tāpat kā tā meitene ar plakātu – nedomāju, ka viņa grib kaut ko ļaunu, viņa vienkārši tādā veidā saprot dzīvi. Vienīgais ceļš – mēģināt viņai parādīt, ka ir arī citas puses. Tā arī Saeimā – cilvēki kaut ko nolemj, bet, mainoties situācijai un pieredzei, nolems kaut ko citu...

Plašāk - MMD septembra numurā...

Jaunais "Browning Maral"

 

 

Pēdējo pārdesmit gadu laikā Eiropas tirgū lielu piekrišanu iekarojušas neautomātiskas karabīnes ar tā saucamo taisnas darbības aizslēgu. Ātršāvība tādām gana liela, patronu skaitu likums neierobežo, un savas augstās cenas dēļ šādas karabīnes kļuvušas par tādu kā "statusa preci".

 

Jaunā "Browning Maral" karabīne mēģina nošņāpt daļu no šā tirgus pīrāga, piedāvājot vēl ātrāku šaušanas tempu.

Plašāk - MMD septembra numurā... 

Precīzas šaušanas smalkumi (2. daļa)

Žurnāla jūnija numurā aizsākām publikāciju ciklu par dažādām šaušanas niansēm. Tas balstās uz sarunās ar Aivaru BUNDZENU – Zvārdes šautuves līdzīpašnieku un vienu no Latvijas labākajiem šāvējiem (aizvadītajos "MMD kausos" – otrā vieta Meistarlīgā!) izskanējušajām atziņām. Pirmajā reizē izrunājām nianses par dažādu ieroču piemērotību dažādiem medību veidiem un pakavējāmies pie dažiem iesīkstējušiem mītiem.

Šoreiz – nedaudz par fiziku, kas ietekmē šāviena precizitāti...

Aivars Bundzens stāstījumu sāk ar pamatprincipiem:

– Šaujot ar jebkādu ieroci, galvenais, kas jāpanāk,ir procesa 100% atkārtojamība. Tas nozīmē: pareizi izvēlēti balsti, ierocim atbilstoša munīcija, vienmēr vienāda ieroča satveršana, vienāds šaušanas stils... Vēl konkrētāk tas nozīmē:

♦ ja tu satver ieroci konkrētā vietā, tad satver tā vienmēr;

♦ ja "ievelc" ieroci plecā konkrētā vietā, tad tur "ievelc" vienmēr;

♦ ja šis "ievilkšanas" spēks ir 2 kg, tad tādam tam jābūt vienmēr;

♦ ja uzliec vaigu uz laides ar "puskilograma spēku", tad vienmēr tā uzliec;

♦ ja mēlīti nospied un nospiedienu kompensē pretī ar īkšķi, tad dari tā vienmēr…

Šie lielumi nav nomērāmi, bet sajūtami sajūtu līmenī – tev tajā sajūtā ir jāiegrimst un tu šauj, tu šauj, tu šauj…

Esmu dzirdējis teicienu, ka šāvienam jābūt negaidītam. Šis formulējums man nešķiet gluži pareizs. Pareizāk būtu – procesam jābūt ne tikai atkārtojamam, bet arī viendabīgam! Cilvēkam vienlaikus jākontrolē sevi vairākās darbībās: ieroča nolikšanā uz balsta, satveršanā, ieplecošanā; vienlaikus jākontrolē acis, redzi, ierocim jābūt notēmētam uz mērķi; vēl – ar vienmērīgu pirksta nospiedienu jāiedarbina mēlīte, un tas viss ir jāietrenē līdz automātiskumam. Nosauktās darbības nedrīkst būt sadalītas! Tad – viss notiek, un tu, neko nemainot, šauj! Un galvenais – arī trāpi...

Ieskats mednieku festivālā "Minhauzens 2013" Dundagā

"Minhauzenā" šoreiz piedalījās 66 komandas – tas ir par pārdesmit mazāk nekā vairākos agrākajos gados. Par ko tas varētu liecināt? Diez vai vaina meklējama rīkotājos, jo festivāla izziņošanas, reklāmas, dalībnieku sadzīves (uzslava – par nometnes iekārtojumu!), sacensību vietu aprīkošanas un citos praktiskos jautājumos dundadznieki ar Aldi Feltu priekšgalā tiešām bija "līmenī". Vai mednieki būtu noguruši no pasākumu gūzmas vai varbūt finansiāli nespēj "pavilkt" gan medības, gan prāvos izdevumus, ko prasa došanās uz šādiem sarīkojumiem?...

Plašāk - MMD septembra numurā...

 

"Bilžu mastā" – teju neticams stāsts no ne pārāk senas pagātnes

6. bilde – 100 latu vilks, Simonas BIRKENBERGAS stāsts:

"Tas viss notika pirms deviņpadsmit gadiem Kurzemes pusē. Mans tētis, Dainis Kravinskis, ir kaislīgs mednieks un makšķernieks. Līdz šim medībās tētim ir gājis visādi, ir bijušas lielākas un mazākas medību trofejas. Bijušas arī medības, no kurām atgriezies tukšā.

Kādu rītu mednieki sapulcējās norunātajā vietā, un pēkšņi viņi dzird, ka pa radio tiek izsludināts konkurss medniekiem: "Kurš nomedīs vilku, tas tiks pie naudas prēmijas 100 Ls..."

Plašāk - MMD septembra numurā...

 

 

 

 

Pieraksties jaunumiem