Augusta numurā (MMD 2013/08)

Numura tēma - BEBRS!!!
► Latvijā – tikai viena suga
► Bebru parazītu pasaule
► Bebraiņu apsaimniekošana
► Ar lamatām vai ar šaušanu?
► Pirmapstrāde
► Trofeju noformēšana
► Dziedzeri, kulinārija
► Un vēl daudz kas cits...

 

Dažas numura nianses

Latvijā mīt tikai vienas sugas bebri!

Pasaulē ir divas bebru sugas – Eirāzijas bebrs (Castor fiber) un Ziemeļamerikas bebrs (Castor canadensis), bieži saukts arī par Kanādas bebru. Katrai no šīm sugām ir arī vairākas reģionālās pasugas.
Lai gan Ziemeļamerikas (Kanādas) bebrs vietām Eiropā tiek uzskatīts par svešu, ievazātu un vietējiem bebriem potenciāli bīstamu konkurentu, kurš atsevišķās vietās aizņem seno Eiropas bebra ekoloģisko nišu, mēs Latvijā vismaz pagaidām varam būt mierīgi – pie mums viņu nav! Vismaz līdz šim brīdim neviens kanādietis Latvijā nav konstatēts, un tie nav tikuši arī ievesti. Pie mums dzīvo tikai Eirāzijas bebri!

Tomēr maldīgais uzskats, ka Latvijā tikuši ievesti un vēl joprojām mīt gan "melnie Kanādas bebri", gan no Krievijas ievestie eiropieši, ir ļoti izplatīts un stingri iesakņojies.

MMD medniekiem stāsta par vairākiem paņēmieniem, kā mēģināt atšķirt "kanādiešus" no "mūsējiem" – sak, ja nu gadījumā nepieciešams likvidēt šaubas...

Bebrs kā Visums...

 

Vai jūs zinājāt, ka bebra ķermenis ir mājvieta daudzām jo daudzām sīkbūtņu – vaboļu, ērču utt. sugām, turklāt ir parazītu sugas, kas mīt tikai noteiktās "bebra globusa" vietās un citu sugu pārstāvjus nekad nesatiek...

Bebru medības ar lamatām

 

 

"Viņš nevar nenākt!" par bebra nomedīšanu ar lamatām teic mārsnēnietis Ivars VILKS – Latvijas Medību suņu kluba (LMSK) kinologs un cilvēks, kurš pēdējo gadu laikā noķēris vairāk nekā pustūkstoti bebru. Un vēl viņš teic, ka tas ir mīts, ka ar bebriem nevar tikt galā. Viņus noteikti var izķert. Taču tas nav mērķis, uz ko tiekties.

Tieši viņu MMD šajā numurā izklaušināja par lamatu likšanas gudrībām. Lūk, neliels citāts no raksta...

Ivars VILKS: "Uz gaidi neeju, jo neuzskatu to par efektīvu metodi. Protams, ja no bebru medībām sagaida procesu, kad 10 veči nosēž vakaru un dabū vienu bebru, tad to var darīt. Ja vajag rezultātu, tad jāstrādā ar lamatām.

Tajā brīdī, kad palikuši tikai jaunie dambīši, tos ir viegli pajaukt un pajauktajā vietā ielikt lamatas. Tādas vietas bebri nāk labot visai drīz. Tā ir efektīvākā metode un vieta. Dambīšus pajaucu ar īpaši izveidotu darbarīku – apgrieztu un salocītu mēslu dakšu (rīks sanāk kā kaplis). Pajaukumā lieku lamatas. (..)"

Vilks lēš, ka sava kolektīva medību platībās esot noķēris pustūkstoti bebru, vēl nepilnu simtu – kaut kur citur…

Pieraksties jaunumiem