MMD saturs – 2019. gada marts/aprīlis (2019/02)

 

 

Trīs

♦ Nesenās pagātnes hronika. Janvāris – februāris, 2019

♦ Gada balva medniecībā 2018. Laureāti

Kārtējā – nu jau piektā – LMS un MMD Gada balvas medniecībā pasniegšanas ceremonija vēl tikai būs – notiks 6. aprīlī Jaunmoku pilī, kā parasti, svinīgos apstākļos. Bet šoreiz un šeit mēs varam iepazīstināt Tevi, lasītāj ar laureātiem, kas aicināti uz un tiks godināti šai sarīkojumā. Sveicam laureātus MMD un MMD lasītāju vārdā!

 

 

♦ Rukātājs...

Intervējot Gada balvas medniecībā laureātus, bieži izrādās, ka jāraksta par it kā labi pazīstamām personībām, kas pēkšņi atklājas pavisam citādas, nekā esam iedomājušies... Mednieku centra "Purnavu muiža" un būvkompānijas "Selva būve" īpašnieks Rolands Orlovskis ir tieši šāds "gadījums". Līdz pašreizējai "vietai un iespējām" viņš ir patiešām tālu nācis...

 

♦ "Browning" 2019. Labas ziņas kreiļiem

 

Mūsdienās tiek vērtēts, ka ap 10–11 % zemeslodes iedzīvotāju ir kreiļi, un pilnīgi iespējams, ka līdzīgs kreiļu īpatsvars varētu būt arī mednieku vidū. Pamēģiniet padarbināt karabīnes aizslēgu ar kreiso roku, un kļūs cik necik skaidrāks, kā ar "parasto" ieroci jūtas kreilis. Pēdējā laikā ražotāji gan pamazām cenšas izrādīt "kreisajiem" pastiprinātu pretimnākšanu. Viņu vidū tagad ir arī beļģu koncerns "Browning", kas savā 2019. gada katalogā izlicis krietnu strēķīti kreiļiem domātu vītņstobru...

♦ Nesenās pagātnes hronika. Janvāris – februāris, 2019

♦ Mēris turpina uzvaras gājienu...

Tas bija vēl pavisam nesen – par Āfrikas cūku mēri runājot, mums prātā parasti nāca tikai Āfrikas valstis un likās, ka šī slimība mūsu platuma grādos nekad nebūs sastopama. Tagad esam jau pieraduši. Daudziem no mums ziņas par kārtējo ĀCM gadījumu jau ir ikdiena. Inficētās mežacūkas konstatētas nu jau gandrīz visā Latvijas teritorijā, vien maza daļa Baltijas jūras piekrastē palikusi neskarta. Un par mūsu ikdienu kļuvusi arī cenšanās ar mēri sadzīvot – katrs darām to, kas darāms.

♦ Medījamo dzīvnieku patoloģijas (9)

♦ Kārtībai jābūt!

Līdz ar jauno būvnormatīvu ieviešanu akciju sabiedrībā "Latvijas valsts meži" (LVM) nolemts ieviest arī kārtību saistībā ar mednieku atpūtas vietām LVM platībās. Ko tas nozīmē? Vienkārši – mednieku atpūtas vietas atbilstību meža videi, tās pienācīgu uzturēšanu kārtībā un sadarbības līguma slēgšanu ar LVM. Ja kāda atpūtas vieta neatbilst jaunajām vadlīnijām, būs noteikts laiks, kurā to sakārtot.

 

♦ "CZ" jaunumi 2019: šis tas no šogad sagaidāmā

Pagājušā gada decembrī čehu medību ieroču ražotājs "Česká Zbrojovka a.s." publiskoja savas produkcijas katalogu 2019. gadam. Starp jaunumiem, ko, iespējams, martā varēs apskatīt izstādē "IWA 2019", ir arī pavisam jauna "CZ 457" mazkalibreņu sērija un cenas ziņā pieejama "CZ 557 Eclipse" karabīnes versija ar melno laidi.

♦ Viens no pieciem. Inspektors Prisjagins

Uzzinājis, ka nominēts Gada balvai medniecībā, Vladimirs Prisjagins bijis pārsteigts: "Ar kolēģiem esam sprieduši, ka drīzāk Daugava uz otru pusi sāks tecēt, nekā kāds Gada balvai medniecībā izvirzīs vēl strādājošu medību inspektoru." Daugava uz otru pusi, cerams, nesāks tecēt nekad, taču, lūk strādājošs inspektors balvai nominēts. Un tagad teic: "Ir jau patīkami, ka kāds pozitīvi nodēvē ieguldīto darbu..."

 

 

 

 

♦ Daba nebeidz pārsteigt

♦ Reizēm arī necerētais piepildās

♦ HNS: paldies, un – turpinām!

Pagājušā gada 1. septembrī Latvijā sākās HNS valsts uzraudzības programma briežu dzimtas dzīvniekiem – aļņiem, staltbriežiem un stirnām. Programmas ietvaros Latvijā pērn bija plānots laboratoriski izmeklēt 1000 savvaļas (meža) briežu dzimtas dzīvniekus – aļņus, staltbriežus, stirnas, kā arī 205 staltbriežus no briežu dārziem. Visu minēto sugu dzīvniekiem bija jābūt vismaz 12 mēnešus veciem.

♦ Gada bezmugurkaulnieks – rets, bet indīgs

Krāšņais mārīšzirneklis Eresus sandaliatus pārstāv samtzirnekļu dzimtu (Eresidae). Pasaulē šajā dzimtā sastopamas ap 100 sugām, no kurām 19 sastopamas Eiropā. Jāpiemin, ka līdz šim Latvijā ir konstatētas 500 zirnekļu sugas, bet pasaulē – 48 000 zirnekļu sugas. Mārīšzirneklis ir 2019. gada Latvijas Entomoloģijas biedrības izvēlēts Gada bezmugurkaulnieks.

 

 

♦ Gada simboli. Kaleidoskops

♦ Kā mēs braucām Nīderlandes zosis ķert

šāgada sākumā uz svešatni veikt darbiņu, kam ir tiešs sakars ar dzimteni, nācās braukt arī mums. Mēs, četri latvju zēni – LU BI OL asistents Ivo Dinsbergs, jaunie brīvprātīgie putnu gredzenotāji Toms Endziņš un Valts Jaunzemis, kā arī šo rindu autors – devāmies uz Holandi. Ne nu gluži ziemeļmeitas lūkoties, bet ziemojošās zosis gan. Uzdevums – iemācīties šos uzmanīgos putnus noķert. Tās būs zināšanas, ko, iespējams, varēsim vēlāk izmantot mājās.

♦ Ziemas pastorāle lāzera spektros

Interneta veikalā "ieskaties.lv" jaunums – "Pulsar Accolade XP50 LRF" termobinoklis ar ilgi gaidītu funkciju – integrētu lāzera tālmēru, kas spēj noteikt precīzu distanci attālumā līdz 1000 m. Par spīti masīvajam izskatam, aparāts izrādījās komfortabls lietošanā un ar ievērojami labāku attēla kvalitāti nekā "Pulsar XQ" sērijas sensoriem.

 

 

♦ Vēlreiz – par Pirmajiem, Otrajiem un parastajiem

♦ Kareivji medību platībās

♦ Pasaka par plūškoku

♦ Lubānas vilku vīrs Ikaunieks

Cerams, ka daudzu MMD lasītāju grāmatplauktos goda vietā rotājas Pētera Ikaunieka 2016. gadā izdotās "Vilku mednieka piezīmes", ko viedi ļaudis nodēvējuši par mācību literatūru, kas katram jaunam un nebūt ne jaunam medniekam apgūstama. Šī grāmata ir arī viens no argumentiem, kāpēc pērn LMS Sēlijas reģiona nodaļu vadītāji un VMD Sēlijas virsmežniecība izvirzīja Pēteri Gada balvai medniecībā par mūža ieguldījumu. Taču ne jau tikai grāmata ir atzinības vērta...

♦ Septiņezeri – dižie, svētie un trauslie

Rilas Nacionālais parks ir lielākais dabas parks Bulgārijā (810,46 km2), un tā izveides virsmērķis ir saudzēt valsts dienvidrietumu daļā esošā Rilas kalnu masīva salīdzinoši neskarto dabu. Septiņezeru apvidus savukārt meklējams parka teritorijas robotā plāceņa rietumu galā – precīzi uz dienvidiem no galvaspilsētas Sofijas, pāris stundu autobrauciena attālumā. 

♦ Medniekiem paredzētie kinoloģiskie pasākumi 2019. gadā

♦ Kas tas ir?

♦ Kā no dažām fotogrāfijām "izaug stāsts"

Ehinokoki cilvēkiem var izraisīt smagu saslimšanu, reizēm pat ar letālu iznākumu. Ehinokokozes ārstēšanu apgrūtina tas, ka saslimšanas pazīmes var parādīties ilgu laiku pēc notikušās invāzijas (līdz pat 15 gadiem). Ārstēšanas rezultāti ir atkarīgi no parazītu cistas lokalizācijas vietas un cistas attīstības stadijas...

Pieraksties jaunumiem