MMD 2018. gada novembra/decembra numura (2018/06) saturs

 

 

♦ Sirds, prāts un atmiņas

♦ Latvijas mednieku ētikas kodekss

Ideja par nepieciešamību pēc Latvijas mednieku ētikas kodeksa gaisā virmoja jau labu laiku. LMS kā lielākā un ietekmīgākā mednieku organizācija Latvijā uzņēmās iniciatīvu šā dokumenta izstrādē. Rezultāts redzams šeit. Tomēr ar to darbs pie šī dokumenta nebeigsies! Tieši pretēji, sāksies grūtākais – panākt, lai kodekss tiktu īstenots dzīvē, nevis būtu tikai "uz papīra", un lai to ievērotu iespējami daudz Latvijas mednieku neatkarīgi no to piederības LMS vai ne.

♦ "Blaser" un "Steyr" jaunumi 2019

Austriešu ieroču ražotājs, kas pagaidām vēl pazīstams kā "Steyr-Mannlicher", bet no nākamā gada pārtaps par "Steyr Arms", parādījis jaunu premium segmenta medību karabīni, kas tirgū nonāks 2019. gada pavasarī. Tā ir "Steyr Monobloc", kuras aizslēga kārba un stobrs ir monolīts viengabala veidojums.

 

 

♦ Atpazīt uzbrucēju...

Latvijā notiek atbildīgo speciālistu apmācība plēsēju sugas identificēšanā vietās, kur noticis plēsēju uzbrukums mājdzīvniekiem. Pirmais seminārs notika 4. oktobrī Ērgļu novada nometņu un atpūtas centrā "Ērgļa spārni".

MMD pabija šajā seminārā un secināja, ka daudzas tajā paustās atziņas varētu labi noderēt arī medniekiem....

 

 

♦ Lielo plēsēju postījumi Igaunijā. Sistēma un attieksme

Iepriekš minētais seminārs Ērgļos tieši balstījās uz igauņu zināšanām un praksi. Kas, ko tur slēpt, patlaban ir lielākas nekā mūsējās. Taču – vai galaiznākums ir labāks? MMDprāt, atbildi uz šo jautājumu jāmeklē, ielūkojoties kaimiņvalstī esošajā plēsēju (un ne tikai) radīto postījumu ziņošanas, fiksēšanas, izvērtēšanas un kompensēšanas kārtībā. Par sistēmu, kurā Igaunijas valsts, lopkopji un lauksaimnieki darbojas citādā sazobē nekā Latvijā.

 

♦ Sava darba darītājs...

Ar Jevģeniju Sobko, "Gada balvas medniecībā 2017" laureātu no Centrālvidzemes, runājam vien nepilnu nedēļu pēc viņa "statusa radikālas maiņas" – no Madonas Reģionālās vides pārvaldes direktora viņš kļuvis par pilntiesīgu pensionāru. Pēc 30 gadu nostrādāšanas valsts darbā vienā un tajā pašā darbavietā viņš tagad sola vairāk pievērsties saviem hobijiem medībām un makšķerēšanai, kā arī vairāk laika veltīt sabiedriskajam darbam Madonas Mednieku un makšķernieku biedrībā...

 

 

♦ Tālšaušanas sistēma par saprātīgu cenu. "SIG Sauer BDX"

Šā gada maijā firma "SIG Sauer, Inc." (ASV) prezentēja savu jaunāko produktu – "BDX" jeb "Ballistic Data Xchange". Tā ir tālšaušanai paredzēta sistēma, kas apvieno lāzera tālmēru, viedtālruni un optisko tēmēkli, kura redzeslaukā parādās mirdzošs tēmēšanas punkts, lai kompensētu lodes kritumu. Ja neskaita bezmaksas viedtālruņa aplikāciju, šāds optikas un lāzera tālmēra komplektiņš Eiropā varētu maksāt, sākot no 1200 EUR.

 

♦ Treneris. Vīrs un vārds!

Andris Jaunbērziņš ir vīrs, kas atmiņu un prāta radītā bildē allaž redzams uz pjedestāla "Vīrs un vārds!" augstākā pakāpiena. Kā skatu to iedomu bildi, tā, lūk, redzu: sēž Jaunbērziņš pašā augšā, tāds kluss, mierīgs, smaidīgs, it kā vieglprātīgi šūpina kājas pāri pjedestāla malai, bet katrs viņa apsolījums, pat neitrālie un lakoniskie "Labi...", "Būs...", "Skatīšos, kas darāms...", kas citu izpildījumā it bieži liecina par iespējamu atkāpšanās ceļa bruģēšanu, Jaunbērziņa izpratnē nozīmē vienu – viņš darīs un, ja varēs, izdarīs!

♦ Īsa pamācība ieroča tīrīšanā jeb Tīrīt nenozīmē iztīrīt!

Ieroča kopšana ir viena no tām tēmām, par kuru vienprātības nebūs nekad – cik šāvēju, tik viedokļu, un arī kopšanas līdzekļu ražotāji sniedz savus padomus. Pirms kāda laika vienā no portāla "medniekiem.lv" tēmām tika apspriests karabīnes stobra tīrīšanas algoritms, kas, iespējams, būtu pats optimālākais vidusmēra latviešu medniekam. Lielā mērā balstoties uz šo "medniekiem.lv" tēmu, arī tapis šis raksts. Kā jau bieži un pamatoti saka – ierocis ir jāmīl, tad tas atbildēs savam īpašniekam ar to pašu un kalpos ilgāk un uzticamāk...

 

 

♦ Pieredzē balstīts viedoklis

Ieroča tīrīšanas tēma ir veca un plaša, un ne reizi vien pārcilāta. Tomēr šautuvju instruktori, šaušanas tiesneši un ieroču meistari teic, ka vēl aizvien vismaz 70–80 % mednieku savus vītņstobrus tīra ne tikai nepilnīgi un nemākulīgi, bet bieži vien – stobriem pat kaitējot. Protams, nav vienas absolūtās patiesības (arī šajā MMD numurā publicētajos divos rakstos par stobru tīrīšanas teoriju un praksi uzmanīgs lasītājs atradīs nelielas atšķirības), taču beidzot jāizprot, ka vītņstobrs jātīra pavisam citādi, nekā agrāk tik pierastie gludstobri... Piedāvājam praktisku ieroču kopšanas pamācību, ko mums piedāvāja pieredzējušais šaušanas instruktors Andrejs Bilinskis. 

♦ Medījamo dzīvnieku patoloģijas (8)

♦ Sapnis par Baikālu

Dainim Tučam kopš jaunības bijis sapnis tuvāk iepazīt pasaules dziļāko ezeru Baikālu. Nu... vai vismaz kādu brīdi tam tuvāk pabūt. Un šis sapnis šāgada vasarā piepildījās. Kas no sapņa izrādījās atbilstošs sapņotajam, kas līdzīgs pusmurgam, lai stāsta Dainis pats!

 

 

 

♦ Skaista kūpināšana Dagdas pusē

♦ "Hornady" jaunumi 2019

♦ Mednieki šķiras. Temīda: akla vai redzīga?

Šķiršanās diemžēl nav nekas neparasts. Tā gadās. Nereti gadās. Un visur gadās – gan mazās, gan lielās cilvēku apvienībās. Ģimenēs. Draugu lokā. Politiskajās partijās. Darbā. Sporta komandās. Un tā tālāk. Arī mednieku sabiedrībā. Kur cilvēku vairāk nekā viens, tur iespējamas arī šāds – cauruncaur cilvēcisks – attiecību fināls.

Un tad, kad šīs attiecības maitājas un reizēm samaitājas tiktāl, ka mierā dzīvot vairs nekādi nesanāk un nepieciešams konflikta risinājums... Tad sākas "ziepes" – likuma lomas nenovērtēšanas un nezināšanas dēļ mednieki pamanās iestigt ilgā un arī nepatīkamā attiecību noskaidrošanas ķezā...

 

♦ "Huberts" – beidzot arī Rīgā!

Novembra pirmajā dienā, Vakareiropas mednieku patrona Sv. Huberta dienas pašā priekšvakarā MMD bija tas gods piedalīties latviešiem, šķiet, krietni nozīmīgāka Huberta sumināšanā. Īsi un konkrēti – šajā dienā tika atklāts jauns SIA "GMB" medniekpreču veikals. Beidzot – Rīgā, un veikala "vārds", protams, ir tāds pats kā tā vecākajiem brāļiem Jēkabpilī un Saldū – "Huberts".

 

♦ Ar karstu stobru un dzidru optiku...

♦ Mana ģimene – mednieki un citi zvēri

Labdien! Mani sauc Artis. Pašlaik es esmu Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma students. Šī mācību gada sākumā man bija jādodas obligātajā praksē. Kur? Zināju, ka gribu tikt mednieku žurnālā, ko pazīstu kopš bērnības. Tādēļ rakstīju MMD. Man paveicās. Tiku laipni sagaidīts. Kad kopā ar galveno redaktoru domājām, kāds varētu būt mans nākamais darbs, palīdzēja vēsture – uzzinājis, ka esmu audzis mednieku ģimenē, redaktors piedāvāja veidot stāstu par to. Par ģimeni, kurā esmu audzis es un kurā ir mani vistuvākie mednieki...

♦ "Pulsar Digisight Ultra N355" digitālā naktsredzes tēmēkļa tests

No SIA "Omicron" interneta veikala "ieskaties.lv" saņemts digitālais naktsredzes tēmēklis "Pulsar Digisight Ultra N355" ar 3,5–14x palielinājumu un 752x582 pikseļu CCD sensoru. Jāteic uzreiz – kā izrādījās, šai kompaktajai, ne pārāk smagajai ierīcei ir viens no labākajiem melnbaltajiem digitālo tēmēkļu attēliem, ko līdz šim nācies redzēt. Tēmēklim ir arī daudz citu digitālo iespēju. 

 

♦ Alnis. Rudens. 2018

♦ Drošsirdīgais āzītis

♦ Pa ķēniņa medību takām. Viens, divi, trīs

1821. gads. Itālija. Pjemontas karaļnams izmisīgi cenšas saglabāt acīmredzami rūkošo ibeksu populāciju. Tiek ieviests medību aizliegums, kam vajadzētu ietekmēt kalnu kazu iznīkšanas galveno cēloni – malumedības. Tās šais vietās zeļ jau kopš 16. gadsimta, turklāt zeļ vareni – vietējie maliķi kāro gan gaļu, gan āžu varenos ragus un pat asinis, kam tiek piedēvētas vīrietības duku uzlabojošas īpašības. Rezultāts – apvidū klimst vairs tikai kādi 50 ibeksi...

♦ Baltās vārnas dzinulis

Andris Eglītis: "MMD – 25... Labi, ka ne 125. Tad es ne tikai nevarētu atcerēties visus notikumus, bet nevarētu pat pateikt, ka esmu stāvējis pie žurnāla "šūpuļa"..."

MMD: "Kuram vēl, ja ne Andrim ir tiesības aizsākt MMD 25 gadu jubilejai veltīto publikāciju sēriju, kas sākas šajā žurnāla numurā un, cerams, turpināsies nākamajā gadā! Grozi, kā gribi, bet Andris ir vienīgais mūsu kompānijā, kurš ar MMD ir kopā kopš pašiem, pašiem žurnāla pirmsākumiem..."

♦ Ceļojums putnu un zvēru pasaulē

 

Pieraksties jaunumiem