MMD 2018. gada marta/aprīļa numura (2018/02) SATURS

 

 

 

♦ Veļas dienas gaidās

♦ Vissvarīgākais – darīt tā, lai vairums mednieku būtu apmierināti!

♦ "Nevaru tā mierīgi nosēdēt un noskatīties! Jādara!"

"Man grūti kaut ko par sevi stāstīt. Un pēc balvām, publiskas atzinības nekad neesmu tiecies," pirms intervijas teic Ārijs ŪDRIS, kurš nominēts Gada balvai par mūža ieguldījumu medniecībā. Ūdra paraksts rodams zem pirmā atjaunotās brīvvalsts Medību likuma, bet neba nu (tikai) par likuma parakstīšanu tā balva pienākas! Vēl jau ir arī "Minhauzena" izdomāšana, "Lielās medību grāmatas" saorganizēšana un vēl viss kas!..

 

 

♦ "Sauer" jaunumi 2018

Kā teikts vecā anekdotē, opelim apsildāms aizmugurējais stikls ierīkots tāpēc, lai stumjot nesaltu rokas. Un, ja jau dažai labai automašīnai ir apsildāma stūre, bet dažam labam motorzāģim apsildāmi rokturi, tad nav nekāds brīnums, ka kādam ienācis prātā šādi apsildīt arī karabīnes laidi... "Sauer Ergo Heat" ir laides kakliņa elektriskās apsildes sistēma, kas domāta "Sauer S303" un "S404" karabīņu "XT" un "XTC" variantiem ar sintētiskajām laidēm.

 

♦ Klāt pieteikšanās laiks jauno mednieku nometnei "Vanaga acs 2018"!

♦ Medību nianses 16 Eiropas valstīs

Aizvadītā gada nogalē MMD rīcībā nonāca, mūsuprāt, ļoti interesants faktu apkopojums, ko veikuši medību speciālisti Horvātijā un kurā konspektīvi izklāstītas dažādas atsevišķas medību likumvides nianses 16 Eiropas valstīs. Šis salīdzinājums var labi kalpot pašvērtējumam. Horvātu "izpētīto" Eiropas valstu skaitā ir arī Latvija, tādēļ šāda mums pašiem (it kā) zināmu patiesību nolikšana līdzās pārējo 15 Eiropas "māsu" medību tikumiem un likumiem ļaus katram lasītājam uzskatāmi salīdzināt un aši vai dziļdomīgi spriest, kā tad īstenībā pie mums ar medībām ir – labāk vai sliktāk kā citur Eiropā, krietni atšķirīgi vai visai līdzīgi.

 

♦ Kā mums izdevās auzu postītāju likvidēt

♦ Bez guvuma, bet ar emocijām

♦ Medību konference Slovākijā

Lasītāji noteikti pamanījuši, ka MMD jau vairākus gadus sadarbojas ar Slovākijas Dzīvnieku resursu pētniecības institūta Nacionālo lauksaimniecības un pārtikas centru Nitrā. Turklāt "sadarbojas", laikam, ir par vāju teikts, jo laika gaitā esam kļuvuši par labiem draugiem – apmaināmies ar jaunumiem un publikācijām, sarakstāmies, sazvanāmies un pat braucam cits pie cita ciemos. Šoreiz bija mūsu kārta braukt. Iemesls doties ceļā, kā jau virsrakstā teikts, – medību konference...

 

 

♦ "Latviskais laimes kods"

♦ Vēl divas grāmatas tavai bibliotēkai

♦ Ar dienas optiku nakts laikā

Šā gada janvārī SIA "Omicron" interneta veikals "ieskaties.lv" piedāvāja MMD iespēju izmēģināt dabā vienu no izstādē "IWA 2017" demonstrētajiem jaunajiem produktiem – digitālo naktsredzes uzliku "Pulsar Forward FN135", kas spēj pārvērst parasto dienas optiku naktsredzes tēmēklī. Pēc izblandīšanās pa medību platībām kļuva skaidrs – nelielais baltkrievu ražojuma aparāts ar Lietuvas "dokumentiem" ir funkcionāls, gana efektīvs un cenai atbilstošs, tomēr pārāk daudz prasīt no tā nevajadzētu.

 

♦ Latvijas Medību trofeju izstāde "Jaunmokas 2018". Nolikums

Izstādes organizatori: biedrība "Latvijas Mednieku savienība", Latvijas Medību trofeju vērtēšanas nacionālā komisija.

Izstādes norises vieta: Jaunmoku pils, Tukuma novada Tumes pagasts.           

Izstādes norises laiks: 2018. gada 14. aprīlis – 19. maijs.

Izstādes darba laiks: darba dienās, sestdienās, svētdienās, brīvdienās no plkst. 10.00 līdz 18.00.

 

♦ Mūsu zelts – mūsu veikums un lepnums

Laiks patiesi nesas vēja spārniem. Paskat, tepat līdzās (37. lpp. un uz žurnāla 3. vāka) greznojas pieteikumi jaunajai kārtējai Latvijas trofeju izstādei "Jaunmokas 2018". Un tādēļ izskatās, ka šis ir īstais brīdis, lai pakāptos atpakaļ un – pavisam citādā vīzē nekā ierasts, atkāpjoties no "akadēmiskā" ieskata tradīcijām – palūkotos uz iepriekšējo Latvijas mēroga trofeju skati, kas turpat Jaunmokās risinājās pirms trim gadiem...

 

 

♦ Nažu konkursa atskaņas

MMD un kalves "Autine" konkurss par universālu mednieku nazi nonācis līdz loģiskam noslēgumam – nazis izkalts un devies pie jaunā īpašnieka Valda Spailes. Vai šoreiz "trāpīts desmitniekā?" Vai nazis, par kādu sapņotu teju jebkurš neizlutināts mednieks darījis Valdi laimīgu?… Laikam jau ne – zinām, ka viņa meklējumi vēl nav beigušies…

 

 

 

 

♦ Medību trofeju izstāde "Gulbene 2018"

♦ Nedaudz par briežu ģenētiku un medību saimniecību

Briežu ģenētikās analīzes metodes pašreiz nokļuvušas zinātniskās pētniecības topa virsotnē un tas ir ļoti atzīstami. Pirmkārt, tādēļ, ka staltbriedis ir mūsu mežu karalis no Donavas līdz pat augstāko kalnu virsotnēm (šeit un turpmāk lasītājam jāņem vērā, ka autors pārstāv Slovākiju – red.). Otrkārt, pēdējā laikā bieži šķiet, ka vārdi "ilgtspēja" un "bioloģiskā daudzveidība" vairāk tiek izmantoti politiskā, nevis zinātniskā nozīmē. Taču ģenētika, kā absolūti zinātniska un “neitrāla” bioloģijas nozare mums sniedz apolitisku skatījumu uz briežu populāciju un nav svarīgi, vai tā mīt savvaļā, medību parkos vai briežu fermās.

♦ Mednieks ar stāju un pārliecību

Jau trešajā paaudzē Aivars BIMŠTEINS ir mednieks, un Dienvidkurzemes virsmežniecībā viņa devums ir novērtēts, piesakot gada balvai "Par nozīmīgu ieguldījumu medniecībā reģionā". Pats viņš saka – tas jau vairāk par iepriekšējiem gadiem, kad strādājis Saldus un Dienvidkurzemes virsmežniecībās, tagad neko īpašu nedarot, vienīgi savā mednieku klubā "Strautiņi" pildot valdes priekšsēdētāja un medību vadītāja pienākumus un Latvijas Mednieku Savienības Saldus nodaļas vadītāja vietnieka amatu.

 

 

♦ Vilcene

Tātad – uz priekšu! Sazvanos ar Agri. Viņam arī brīva diena no dežūrām ugunsdzēsējos. Esam nobraukuši tikai trešo daļu no maršruta, kad ieraugām uz ceļa svaigas vilka pēdas. Uzreiz gan secinām, ka vienas ir pilnīgi svaigas, bet otrās jau nedaudz sasnidzis sniedziņš. Tomēr jāatrod, no kurienes vilks nācis un kurp devies. Pēc ne pārāk ilga laika konstatējam, ka atnācis no kaimiņiem un iegājis Švēriņu purvā – iecienītā vilku apmešanās vietā, kur pa šiem gadiem, kamēr medīju "Švēriņu" kolektīvā, nomedīti vairāk nekā 10 vilki.

 

♦ Medības – manas un tavas. Latvijā. Bet kādas?....

Zigurds PIĻĶIS: "Mans oficiālais mednieka stāžs tagad ir četrdesmit gadus prāvs, un šai laikā medību dieviete man sniegusi pietiekoši daudz labvēlības. Protams, medījot esmu arī kļūdījies, un tādēļ viens no jautājumiem, kas rodas, vētījot šīs – lielākas vai mazākas – kļūdas, ir – vai esmu izdarījis pareizos secinājumus. Vai mācēšu tos izmantot nākotnē? Vai ir uz ko tiekties? Vai ir nepiepildītas vēlēšanās? Un tad jau diezgan likumsakarīgi rodas arī pārdomas par to, kādas vispār mūsdienās ir medības mūsu zemē. Kādi manā skatījumā ir mūsu mednieki kopumā?..."

 ♦ Ierēdnis ar godaprātu un filozofa skatu

Guntis MILLERS ir Ziemeļkurzemes virsmežniecības inženieris medību jautājumos, kā pats saka – ierēdnis, kam darbs ar likumiem, dokumentiem. Savukārt SIA "Dižezers", SIA "Skoks", kā arī Ziemeļkurzemes virsmežniecības kolēģu pārliecība pieteikumos, ka tieši Guntis pelnījis balvu nominācijā "Par nozīmīgu ieguldījumu medniecībā reģionā", liek aizdomāties, kādam tad jābūt ierēdnim, lai viņa personība un darbs saņemtu šādu atzinību...

 

♦ Jaunums no Iževskas. "Baikal MP-156" inerciālais pusautomāts

♦ Kalnos virs varžu dīķa

Ja nu gadās – un "gadīties" pilnīgi noteikti ir vērts! – iegriezties Melnkalnē, tikpat vērts ir mēģināt kaut nedaudz pieskarties vienam no šīs zemes dabas dārgakmeņiem – UNESCO Pasaules dabas mantojumā iekļautajam Durmitora nacionālajam parkam, kas nosaukts Dināru Alpos ietilpstošā kalnu masīva Durmitora vārdā. Viendienas kājāmgājēju taku tajā daudz, bet šoreiz, iepazīšanās reizē, izvēlamies doties vienā – tajā, kas sākas Durmitora parka pašā centrā, netālu no Žabljak pilsētiņas.

 

♦ Medību ieskicējumi. 3. daļa: Zambija. Nebūt nav tik vienkārši...

Didzis VĪKSNA: "Uz Zambiju 15 dienu tūrē 2010. gada augustā devās mūsu "aktīvais trijnieks" ar sievām – es un Laura, Arnis un Daiga, Andrejs un Inese. Bija iecerēts tāds ģimenisks ceļojums. Tika solīts, ka arī sievām nemedniecēm tur būšot interesanti, taču patiesībā kundzes mums visu laiku devās līdzi medībās (un, protams, Viktorijas ūdenskritums bija apmeklējuma vērts). Uzreiz jāteic, ka daudz kas – sākot ar ieroču lietām un beidzot ar licencēm – šai piedzīvojumā bija, nu... iztiksim bez sīkākiem paskaidrojumiem..."

 

♦ Mednieks, kurš pabijis virsotnēs

Rīgas apkaimes mednieku aprindās maz būs tādu, kuri nepazīst Robertu NAGLI. Viņa nominēšana "Gada balvai medniecībā 2017" ir pelnīta jebkādā ziņā. Kā nekā Robis (kā viņu dēvē daudzi) ir viens no tiem nedaudzajiem Latvijas medniekiem, kuri pabijuši pašās virsotnēs, pie tam vairākās nozīmēs. Pirmais atjaunotās Latvijas medību nozares oficiālais vadītājs. Paspējis medīt gan kopā ar padomju laiku augsta ranga funkcionāriem, gan arī ar ārvalstu diplomātiskā korpusa darbiniekiem. Pielicis pamatīgu roku atjaunotās Latvijas medību likumdošanas izstrādē. 

 

♦ Beidzot – ož pēc pulvera!

 

 

Pieraksties jaunumiem