MMD 2016. gada marta / aprīļa numura (2016/02) SATURS

 

 

 

♦ Barbari klāt! Redaktora sleja

♦ Gada balva medniecībā 2015. Laureāti

Publicējam "Gada balvas medniecībā 2015" ieguvēju portretu galeriju, ko papildina īsas ziņas par nomināciju un norādes, kur un kad rodams plašāks ieskats laureāta personībā. Variāki no šiem ieskatiem rodami jau šā MMD numura lappusēs....

 

 

 

 

♦ "SHOT Show 2016" Lasvegasā – "AR-15" pusautomāti, mazie kalibri un dāmu lietas

Raksta autoram Andim Stīpniekam (attēlā) šāgada izstādes "SHOT Show" (Lasvegasa, ASV) laikā bija iespēja ne tikai uzturēties "D Dupleks" stendā, bet arī iemest skatienu citos šīs pasaulē lielākās ieroču un medību aprīkojuma izstādes stendos. Ko tad tur varēja ieraudzīt?...

 

 

 

 

 

♦ Kaprālis Vilku Nāve

Pēdējos desmit gados šā medību kluba platībās ir nomedīti astoņi pieauguši vilki. Četri nomedīti ziemā – ielencot, četri – mežacūku gaides medībās. It kā nekas sevišķs. Bet būtiski ir tas, ka tais gaides medībās trīs vilkus ir nomedījis viens mednieks – Mārtiņš (attēlā) – un visas šīs medības bijušas ar piedzīvojumiem un pārdzīvojumiem.

 

 

 

 

♦ Teju katrs darbs sākts no nulles...

Gada balva medniecībā – Verners Troska, mūža ieguldījums

♦ Mazcena koka laidē un nerūsējošajā tēraudā

Amerikāņu firmas "Savage Arms" ražotās "Axis" karabīnes pašlaik ir viens no lētākajiem un pieejamākajiem vītņstobra izvēles variantiem Latvijā. Karabīnes komplektācija "melnajā plastmasā" ar 3–9x40 optiku pie mums iegādājama par summu, kas nepārsniedz 600–700 EUR. Šogad ražotājs laiž tirgū divus jaunas "Axis" versijas ar regulējamu mēlītes mehānismu, koka laidi un nerūsējošā tērauda detaļām.

♦ "Man jābūt gudrākam..."

Gada balva medniecībā – Aivars Apse, ieguldījums vietējā mērogā

♦ Alu suņu sacensības – pēc pieredzes un uzvarām

Šogad Latvijas alu suņu saimnieki plāno piedalīties sacensībās gan tuvējā kaimiņzemē Lietuvā, gan arī citos pasākumos citās valstīs. To, kādēļ tā jārīkojas un kādi ir mūsu suņu panākumi ārzemēs, mēģināsim ilustrēt, pastāstot par divām pērn rudenī apmeklētām sacensībām Lietuvā.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

♦ Ieejas biļete tālšaušanā. "Ruger Precision Rifle"

♦ No vilcējpuikas līdz snaiperim

Gada balva medniecībā – Aivars Bundzens, ieguldījums vietējā mērogā

♦ Kā klājas briežu audzētājiem?

Raksta autors Gunārs Skriba: "Biežāk tiek apjūsmota un idealizēta vien atsevišķu veiksmīgāku briežaudzētavu dzīve, mazāk atspoguļojot šo jauno nodarbošanos kopumā. Mūs, medniekus, apzinoties, ka gribot vai negribot šis "jaunais" pasākums neizbēgami ietekmēs arī mūsu savvaļas briežu populāciju un līdz ar to arī mūsu nākotnes medību iespējas, varētu interesēt kas vairāk par atsevišķu briežaudzētavu darbību. Respektīvi, tas, kā tad īsti klājās mūsu briežu audzētājiem kopumā."

 

 

♦ Brieži Eiropā nebrīvē...

♦ Ar dzimtas saitēm mežā

Gada balva medniecībā – Guntis Baumanis, ieguldījums vietējā mērogā

♦ Ieskats trāpījuma (terminālajā) ballistikā. Noslēgums

Ar šo publikāciju noslēdzas šāviena ballistikas seriāls MMD lappusēs. Ļoti ceram, ka arī tu, lasītāj, esi atzinis to par tik noderīgu, lai turpmāk, pamatzinības meklējot, izvēlētos latviešu valodā MMD lappusēs rakstīto, nevis svešvalodās tapinātus avotus.

 

 

 

 

♦ Ekoloģijas pamati. 6. daļa. Plēsonība: populāciju dinamika

♦ Raibs kā dzeņa vēders

"Raibs kā dzeņa vēders"... Daudzi lasītāji droši vien izmantojuši šo teicienu, runājot par kaut ko daudzveidīgu. Bet VAI TU ZINI, ka tas, visticamāk, nav radies, skatoties uz dižraibo dzeni, kurš ir Gada putns 2016 (attēlā). Dižraibajam dzenim vēders ir balts, zemaste sarkana... 

 

 

 

 

♦ Vai tu zini, kas ir aberācija?

Par aberāciju dēvē novirzi no normas, t.i., no sugai raksturīgo īpašību kopuma. Dažādu iemeslu dēļ dabā atsevišķos gadījumos rodas īpatņi ar ārējo dzimumpazīmju izmaiņām un dažādām krāsu variācijām – albīnisms, flavisms, melānisms, leicisms. Šādi īpatņi dabā ir retums, jo savu atšķirīgo spalvu dēļ tiem ir grūtāk noslēpties no plēsējiem. MMD lappusēs tiek aprakstīta unikāla šādu putnu izbāžņu kolekcija, kas atrodas Latvijas Dabas muzejā.

 

 

 

 

 

 

♦ Meža cilvēks...

Gada balva medniecībā – Jānis Mikijanskis, ieguldījums vietējā mērogā

♦ Latvijas aļņi Slovākijā

Aļņi Slovākijas teritorijā izmira pirms 300–350 gadiem. Dzīvnieku izzušanas galvenais cēlonis, visticamāk, bija dzīvnieka ķermeņa izmēri un unikālās šā lielākā Cervidae dzimtas (briežu dzimta – red.) pārstāvja uzvedības iezīmes. Alnis ir ļoti pašpārliecināts dzīvnieks un nebaidās no cilvēka tik ļoti kā, piemēram, stirnas vai staltbrieži. Attīstoties šaujamieročiem, aļņi kļuva par vieglu medījumu. Tagad, lai atjaunotu šo dzīvnieku populāciju, aļņi Slovākijā tiek ievesti no citām zemēm, arī no Latvijas...

 

 

♦ Divi dārgakmeņi

♦ Kronšteins. Optika. Patronas

Kādā ziemas dienā mums bija iekrājušies vairāki iemesli, lai dotos uz šautuvi. Viena mednieka ierocis nesen bija ticis pie klusinātāja, otram – jauns optikas kronšteins "Blaser K95" kiplaufam, kas beidzot deva iespēju aprīkot ieroci ar pilnvērtīgu optiku. Trešais iemesls – mūsu rīcībā bija pašlādētas patronas ar vietējā ražotāja lodi...

 

 

 

 

♦ Medību trofeju izstāde "Ogre 2016". Nolikums

♦ Kārtība gan biznesā, gan medībās...

Jāzeps Šņepsts ir viens no tiem retajiem medniekiem Latvijā, kurš izvirzījis sev mērķi sasniegt "mednieku Everestu" – nomedīt 12 dažādu sugu (un pasugu) kalnu aunus, ko dēvē par "Ovis World Slam". Šis medījumu "komplekts" ir pat vēl prestižāks par slaveno Āfrikas "Big Five", jo medības kalnos ir ne vien skaistākās, bet arī grūtākās no visām medībām un tikai retajam medniekam pasaulē izdodas šo sapni piepildīt.

Gada balva medniecībā – ieguldījums vietējā mērogā.

 

 

 

 

 

 

 

♦ Papildināts "Weatherby Vanguard" karabīņu piedāvājums

♦ Mēra teātris. Jauns sižeta vilnis

♦ Medību kadra neredzamajā pusē

Gada balva medniecībā – Aivars Mačtams, mūža ieguldījums

♦ Testējam mugursomas

Kādu laiku šā gada sākumā pavadījām pētījumu gaisotnē. Nav joka lieta – noprovēt praksē sešas mugurenes. Kam katrai savs "raksturs", kas pa īstam atklājas tikai pēc tam, kad esi somu – piepildītu un ar medību loriņiem apkarinātu – metis plecos un devies tur, ārā. Testa objekti bija itāļu firmas "Marsupio" ražojumi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

♦ "Medības un makšķerēšana " – atkal Ķīpsalā, atkal aprīlī!

♦ Stāstu un bilžu konkurss

♦ Kinoloģisko pasākumu kalendārs: KMC "Dālderi" un LMKA

 

Pieraksties jaunumiem