MMD 2015. gada           novembra / decembra numura (2015/06) SATURS

 

 

Tādi esam. Ar sirdi un prātu

♦ Pusgadsimts ar Kurzemes Abavmalas baurojošajiem briežiem

Šis ir viens no MMD un "Interbaltija" 2015. gada bilžu un stāstu konkursa godalgotajiem darbiem. Tā autors Andrejs Gaross, savu stāstījumu iesākot, raksta:

"Katru rudeni nu jau 54 gadus regulāri dodos pie baurojošiem Kurzemes Abavmalas briežiem. Pirmo reizi tas bija 1961. gadā, Zlēku mežā. Ja atmiņa neviļ, tas bija otrais gads, kad oficiāli atļāva medīt briežu buļļus..."

Mūsuprāt, šis ir viens no izcilākajiem vairāku pēdējo gadu laikā MMD un "Interbaltija" konkursam iesūtītajiem darbiem.

 

♦ Bez baterijām. "See All Open Sight"

Firma "Oversight Shooting Technologies" no Aidaho štata (ASV) izstrādājusi tēmēkli "See All Open Sight", kam piemīt gan kolimatora, gan mehāniskā tēmēkļa priekšrocības. Tas nozīmē gan ērtu tēmēšanu, gan arī vienkāršu konstrukciju bez jebkādām baterijām...

 

 

 

 

 

 

 

 

Vieta, kur suņi (ar medniekiem sa) runā (jas)...

Līdz šim zinājām, ka Dainis Tučs ir traks mednieks, mednieku kolektīva "Murmastiene" valdes priekšsēdētājs, dažādu dabas vērošanas aktivitāšu un ekotūrisma veicinātājs savā novadā, (..) taču, kad pēc brauciena uz Kolimu viņš mums visā nopietnībā teica: "Ziniet, es ļoti sadraudzējos ar suni, un viņš ar mani sarunājās, un... biju gandrīz skaidrā!", sapratām, ka Dainī noteikti ir arī kaut kas no dzejnieka...

 

 

♦ Trešā paaudze. "Browning BAR Mk3"

MMD lappusēs – viens no šā gada solīdākajiem jaunumiem ieročbūves "frontē", "Browning BAR Mk3" – pasaulē populārākās pusautomātiskās medību karabīnes visjaunākās – trešās – paaudzes flagmanis. Iepazīestamies!

♦ Āfrikas cūku mēris mežacūku populācijā: esošā situācija, ierobežošanas pasākumi un turpmākā stratēģija

PVD pārstāvis Edvīns Oļševskis: "No šā gada janvāra līdz septembrim Latvijā ĀCM konstatēts jau 732 mežacūkām, ko kurām 545 nobeigušās (75 %) un 187 nomedītas (25 %). Tomēr, kā izrādās, ne visām atrastajām beigtajām mežacūkām inficētajās teritorijās tiek apstiprināts ĀCM – apmēram 15 % nobeidzas no kādas citas slimības vai vienkārši mirst no vecuma. (..) Slimība gada laikā spirālveidā izplatījusies tuvējā apkārtnē – aptuveni 50 km rādiusā, inficējot jaunus mežacūku barus..."

Šie un citi līdz šim nekur citur nepublicēti fakti, kas raisa dažādas pārdomas, – MMD lappusēs...

♦ Mežacūkas, plēsēji un bebri

Noslēdzot iepriekšējos divos žurnāla numuros (MMD 4 un 5/2015) iesākto tēmu par medību trofeju izstādē "Jaunmokas 2015" izstādītajām un novērtētajām trofejām, šajā numurā apskatīsim, kādi tad bijuši mednieku sasniegumi mežacūku, bebru un plēsēju trofeju ziņā.

 

 

 

 

♦ Cīravā atrastie 2015

♦ Ragu izstādes pārsteigumi un atziņas

Iespējams, Latvijā vēl nebijis notikums – tikai un vienīgi ATRASTO briežu un aļņu ragu izstāde. Šādu interesantu un drosmīgu soli atļāvušies spert Cīravas m/k "Avots" mednieki. Būtiski, ka izstādes eksponātus vākuši un uz Cīravas bibliotēkas zāli veduši ne tikai mednieki, bet arī apkaimes zemnieki, ogotāji sēņotāji utt., tā netieši apliecinot taipusē valdošo plintnieku un neplintnieku sadzīvošanas mākslu.

Par visu to - divos rakstos MMD lappusēs: gan konspektīvā fotoreportāžā no izstādes, gan plašākā aprakstā par "Avota" mednieku ikdienu, idejām un jau pieminēto "mākslu sadzīvot". 

 

 

 

 

 

 

♦ Ak, šī interesantā un noderīgā meža kamera!

♦ Cik bieži ēd stirna?

♦ Laizāmā sāls aizstāšana ar minerālbarību meža dzīvniekiem

JAUNUMS, kas tagad pieejams arī Latvijā!!!

Mednieki labi zina, ka meža dzīvniekiem jānodrošina laizāmais sāls. Sāls ir pieejams visu gadu, lai dzīvnieki to varētu uzņemt pēc nepieciešamības. Nātrijs, ko satur sāls, ir ļoti svarīgs pareizai organisma darbībai. Taču dzīvniekiem ir nepieciešamas arī citas uzturvielas, piemēram, kalcijs un fosfors, kas ir vissvarīgākās minerālvielas skeleta attīstībai un ragu augšanas veicināšanai. Tāpat dzīvniekiem ir nepieciešams magnijs, mikroelementi un vitamīni. Beramā minerālbarība, kurā ietilpst ar laizāmais sāls, lieliski atbilst šai vajadzībai....

 

 

 

 

 

♦ Ekoloģijas pamati, 4. daļa. Plēsonība: definīcijas

Jautājums – kas, no ekoloģijas viedokļa raugoties, ir plēsonība? Atbilde: tas ir pasākums, kurā viens radījums – PLĒSĒJS – apēd citu radījumu – UPURI, kas uzbrukuma brīdī vēl ir dzīvs. Šī definīcija tātad izslēdz dažādu līķu un mēslu ēšanu, bet ietver daudz vairāk nekā tikai zaķi apēdošu vilku jeb, zinātniski izsakoties, zīdītāju klases plēsēju kārtu. Visvienkāršākais plēsēju dalījums ir mums pazīstamais: gaļēdāji, augēdāji un visēdāji. Jā, arī stirna ir plēsējs šā vārda plašajā nozīmē, jo arī zāle, kam stirna "uzbrūk", ir dzīva šā notikuma brīdī.

♦ Ar lamatām...

Mārcis Mūrnieks: "Šis ir loģisks turpinājums pērn iesāktajai tēmai. Par lamatošanu. (..) Laikam jau galvenais iemesls [rakstīšanai] ir tas, ka "izgāju skolu" – iepriekšējo medību sezonu, kurā medības ar lamatām izdevās "izkost" plašāk nekā agrāk..."

♦ Vien bildes skatoties, lasīt neiemācīsies...

"Lamatu raksta" autora Mārča Mūrnieka medniekportrets MMD lappusēs,,,

 

♦ Dabas muzeja slepenie krājumi. Olas

♦ Invazīvās sugas: kā rīkosies Eiropa (mēs)?

♦ Latvijas dzinējsuņi 2015 – varam!

Tā nu gluži nav, ka medību suņu jomā Latvijā iestājies pārāk pamatīgs pieklusums, ka visur valda tāda kā rutīna, kuras ietvaros bez īpaša entuziasma notiek vien ierasta un pierasta darbošanās. Pretpierādījums šādam vērtējumam ir salīdzinoši nesen (2014. g.) dibinātā Latvijas dzinējsuņu kluba (LDzK) aktivitātes aizvadītajā vasarā un rudenī.

 

 

 

♦ Kanuga

Rakstot par ieročiem, munīciju un citu medību aprīkojumu, gada beigās jāsecina, ka daži izcili un pārsteidzoši produkti palikuši "aiz borta" vien tādēļ, ka īsti nav ietilpināmi nevienā no iepriekšminētajām kategorijām. Pie šādiem neaprakstītiem "izcilniekiem" pieder zīmola "Kanuga" laivas, ko savā darbnīcā izgatavo meistars no Vācijas Tomass Einsīdels (Thomas Einsiedel).

♦ Kalves "Autine" bārdas nazis

Pārdokļi 2015

Gada izskaņai tuvojoties un par tās pienācīgu sagaidīšanu domājot, MMD aizprātojās līdz sen lolotas idejas īstenošanai. Sak, derētu papētīt un žurnāla lappusēs regulāri atainot tendences, kādas valda mūsu valsts medīblietu tirgū – kādi ir pirktākie (tātad – attiecīgajā brīdī populārākie) jaunie ieroči, tēmēkļi, munīcija, apģērbs apavi utt. u.t.jpr. Palika vien jautājums par informācijas avotiem. Par tiem prātojot, apstājāmies pie domas uzrunāt pašus lielākos Latvijas medīblietu tirgus spēlētājus – tos trīs, kuri katrs medīblietas pārdod vismaz divos reālos veikalos nevis tikai internetā...

 

♦ Ātri, lēti, efektīvi

MMD komandas šā gada favorīts pragmatisma ziņā neapšaubāmi ir jeņķu "LimbSaver/SVL", kura nosaukumu brīvi tulkojot, iznāk dīvains vārdu salikums – "Locekļu jeb ekstremitāšu sargs/Sima vibrāciju laboratorija". Tomēr nosaukums precīzi izsaka firmas darbības virziena būtību – tā ražo dažādas vienkāršas uzpariktes, kas palīdz medniekiem (arī loka medniekiem) aizsargāt plecus, pirkstus utt. no ieroča atsitiena, bet pašus ieročus – no šāviena radītās vibrācijas, tādējādi uzlabojot trāpījumu precizitāti...

 

 

♦ Ivana instruktāžas

♦ "Pāris masti līdz pusdienlaikam…"

Stāmerienas mednieku klubs. Maza, taču solīda kompānija bez jebkādām prominencēm un "zilajām asinīm" – tikai vietējie veči no pašu pagasta un netālās Gulbenes. Klubs kā atsevišķa vienība atjaunots kopš 2004. gada un medī pie Gulbenes un Alūksnes novadu robežas – Stāmerienas, Kalnienas un Jaunannas apkārtnē...

 

 

 

 

♦ Savvaļas dzīvnieki un barība. 5 daļa: graudi – dot vai nedot?

Bieži dzird medniekus sakām: "Jau gadiem ilgi barojam dzīvniekus ar graudiem, un neviens vēl nav nomiris." Te nu jāsaprot, ka šādi gremošanas traucējumi ne vienmēr izraisa pēkšņu dzīvnieku nāvi. Process visbiežāk ir lēns, turklāt dzīvnieki smagākas slimības gadījumā – barības saņemšanas ierobežojumu vai uzņemšanas pārtraukšanas dēļ – parasti pārtrauc nākt uz barotavu un dodas uz vietām, kur neviens tos netraucē un kur var patverties sliktu laikapstākļu gadījumā (biezs mežs). Ja šie dzīvnieki nomirst, bieži vien viņus neviens neatrod, un, pat ja atrod, tad nāvi reti saista ar barību...

 

♦ Būs "Browning" munīcija

♦ Viens, bet ne vientuļš...

Latvijas loku meistars Andis Apsītis: "Nevaru pat precīzi pateikt, cik lokus pa šo gadu jau esmu izgatavojis. Jā, tieši pirms gada pabeidzu darbnīcu, nodibināju mikrouzņēmumu un vasaras beigās pārdevu pirmo loku. Biju gan jau pirms tam pamēģinājis ībejā kaut ko pārdot, lai saprastu, vai vispār kādam par lokiem ir interese. Izrādījās, ka ir, un tagad lielākā daļa loku ar kurjeru palīdzību aizceļo pie pircējiem Eiropā..."

 

 

 

 

Kā mēs braucām pālijas un leduslāčus lūkoties

Lielisks piedzīvojumu stāstss par to, kā latviešu makšķernieku kompānija, devusies copes piedzīvojumā uz Špicbergenu, beigu beigās attapās ar plinti plecā...

 

 

 

 

 

 

♦ Gods medniekiem!

MMD sveic šā gada jubilārus un cieņpilni piemin tos medniekus, kuri 2015. gadā devušies uz Mūžīgajiem medību laukiem.

 

Pieraksties jaunumiem