MMD 2015. gada janvāra / februāra numura SATURS

(2015/01)

 

 

 

 

 

 

 

Ikgadēji – paldies! (Redaktora sleja)

Ir ļoti patīkami gadu sākt ar patīkamām ziņām. Tādēļ te ir īstais brīdis un vieta "savilkt galus" tam "paldies-konkursam" MMD lasītājiem, kas tika izsludināts MMD 2014. gada novembra numurā. Un, lūk, arī konkursa uzvarētāji, kas tika noskaidroti, izvērtējot Jūsu atbildes uz uzdotajiem jautājumiem.

♦ Konkursa balvu – "SNIEGAKURPES MMD abonentam" ieguvusi Laura LAUČIŠKA no Neretas. Konkursa balvu – "IEROCIS MMD abonentam – IZH 94 (12/.222 Rem.)" ieguvis Raimonds RUNTS no Bunkas Priekules novadā. Apsveicam uzvarētājus! Par balvu saņemšanu līdzam interesēties redakcijā.

♦ ĀCM. No likumdevēja līdz medniekam

Pagājušā gada laikā Āfrikas cūku mēris skāris ievērojamu Latvijas teritorijas daļu, tādēļ, situācijai attīstoties, tikuši pieņemti (izdoti?) dažāda līmeņa normatīvie akti. Slimības izplatībai aptverot arvien jaunas teritorijas, zonējums un regulējumi nepārtraukti mainījušies. Šobrīd šķiet, ka visā šajā klāstā medniekam vairs nav viegli orientēties. Bez tam MMD rīcībā ir pietiekami daudz informācijas, kas liek domāt, ka arī vienāda režīma zonās dažādās Latvijas vietās krietni atšķiras gan kontrolējošo iestāžu prasības, gan mednieku rīcība. Tas attiecas gan uz darbībām ar nomedītas mežacūkas ķermeni, gan uz analīžu noņemšanas iespējām, gan uz analizējamā materiāla uzglabāšanu un nogādāšanu analīzēm.

ŠEIT! – Lai medniekam nebūtu jālauza galva par to, kā rīkojumi nomaina cits citu, jāizmanto interaktīvā karte PVD mājaslapā – tā atspoguļo visu aktuālo informāciju pašvaldību teritorijās!

 

♦ "Šalkones" Karaliskās medības

Pērnā gada decembrī no LLU Meža fakultātes, tika saņemts pagodinošs ielūgums piedalīties kopīgās dzinējmedībās Šķēdē netālu no Talsiem. Ielūgums izvērtās visai pamācošā paraugpasākumā ar īsteni studentisku garu un gandrīz 90 gadus senu vēsturi.

Uzziņai – "Šalkone" ir LLU Meža fakultātes studējošo mežkopju biedrība, kas dibināta 1923. gadā un tādējādi nesen nosvinējusi savu 90 gadu jubileju. 1991. gadā biedrības darbība tika atjaunota pēc pusgadsimtu ilga pārtraukuma. "Šalkones" pamatideja ir tāda – kopējais darbs un centieni prasa, lai mežkopības studenti ciešāk saistītos studiju laikā universitātē un arī turpmākajā darbībā ārpus tās.

♦ Piedalāmies komandā!

♦ Tas neaizmirstamais 2014. gada rudens

♦ Piebarošana. Pa jaunam

Aizvadītā gada 2. decembrī valdība lēma par grozījumiem tā dēvētajos aptuveni gadu jaunajos Piebarošanas noteikumos. Kāpēc tas tika darīts? Vai tiešām vara būtu saņēmusies atzīt, ka pērn izcepusi labi gribētu, bet ne pārāk smuku pīrāgu, un ar grozījumiem nolēmusi padarīt to, ja ne ideālu, tad daudz labāku gan? Iespējams... Taču tomēr tas noteikti nebija galvenais iemesls. Patiesais grozījumu taisīšanas dzinulis ir Āfrikas cūku mēris (ĀCM), kas jau kopš aizvadītā gada sākuma cita starpā licis runāt un runāt par mežacūku piebarošanas ierobežošanu, un nu runas pārvērtušās darbos... MMD iepazīstina lasītājus ar jauno dokumenta saturu un cenšas uztaustīt jaunās nianses, ko vērts ielāgot ikvienam medniekam. Paši jaunie noteikumi pieejami ŠEIT.

♦ Labi un derīgi

LVM izdevis lieliski sagatavotu un labi praktiski izmantojamu brošūru – "MEDĪBU INFRASTRUKTŪRAS ROKASGRĀMATA", kas ikvienam gribētājam ŠEIT pieejama arī elektoniskā veidā.

♦ Cik un kā medījām? 3. daļa – mežacūka

♦ Kā komēta debesīs – 60 gadu medībās

Gada balva medniecībā. Jānis Vanags. Viens no trim. Pirmajiem. Par mūža ieguldījumu... Redakcijā spriežam , ka bez Vanagu Jāņa klātbūtnes aši pārskatāmā pagātnē (nu, vismaz gadus piecus), šķiet, nav noticis neviens lielāks "ideoloģisks" medniekpasākums. Ikvienā sarīkojumā, kur pulcējas mūsu mednieksabiedrības krējums – vai tā ir kādas prāvas trofeju izstādes atklāšana, vai medībām veltītas grāmatas atvēršana, vai svinīga jauna medniekveikala durvju vēršana utt. –, visur tur Vanaga impozantā un allaž mednieciski eleganti tērptā figūra labi saskatāma. Tais "krējumpasākumos" visi viņu acīmredzami pazīst, nevienam nekādu jautājumu acīmredzami nav. "Praktiskajos" jaktnieku lielpasākumos – "Minhauzenos", MMD "Kausos" vai vēl kādos mačos – Vanags manīts retāk, tur viņš cenšas būt klāt, taču bez papildu pienākumiem, vien kā skatītājs un klausītājs...

 

♦ "MMD Kausi 2011–2014" Ar ko šaujam? Vītņstobri

♦ Jauna šautuve ziemišķiem treniņiem

Nonākot jaunās šautuves telpās, mums mutes tik un tā paliek vaļā. Modernas, gaišas telpas, kurās padomāts gan par šāvēju, gan skatītāju drošību un komfortu, vismodernākie norvēģu ražojuma elektroniskie mērķi, kas sajūgti ar trāpījumu reģistrācijas datoriem, ieroču glabātava, kurā varētu pārvākties uz dzīvi, no šautuves atdalīta tiesnešu istaba ar videonovērošanas iespēju, labierīcības, kādas ne katram ir mājās...

Sporta kluba "Palejas" pārstāvji domā arī par īpašu atlaižu piešķiršanu – tādas noteikti baudīs Madonas Mednieku un makšķernieku biedrības biedri, vietējie policisti, zemessargi un armijas pārstāvji, kā arī – un tas ir īpaši patīkams jaunums! – MMD priekšrocību kartes "Ķēķa masts 2015" īpašnieki. Tātad, ja esat abonējis vai iegādājies "MMD 2015" pirmo numuru, meklējiet īpašo piedāvājumu šajā žurnālā vai mūsu mājaslapā, sekojiet līdzi aktuālajai informācijai šautuves mājaslapā un trenējieties siltās telpās ar komfortu!

♦ Jauns bezsvins. "Winchester Super X Power-Core 95/5"

♦ Bet varbūt viss ir citādāk?...

♦ Kādas komisijas sēde...

Pagājušā gada nogalē, precīzāk – 8. decembrī MMD bija iespēja vērot visai bēdīgu un vienlaikus pamācošu notikumu – Madonas novada Medību koordinācijas komisijas atkārtotu sēdi. Atkārtotu tādēļ, ka tās pirmais lēmums bija apstrīdēts un atcelts; bēdīgu tādēļ, ka sēde uzskatāmi demonstrēja visus tos klupšanas akmeņus, kuru dēļ šīm jaunizveidotajām komisijām var nākties gāzties... Un ne tikai.

♦ Jānis un Lielās zives

Jauns konkurss MMD lasītājiem!!! Pirmie uzvarētāji!

Konkursa noteikumus lasi ŠEIT!

 

 

 

 

 

 

♦ Stirna. Vai un kā apkarot parazītus?

Noslēdzošais raksts MMD publicētajā "Stirnu seriālā 2014", kura ievadā (MMD 4, 5 un 6/2014) publicējām stirnu bioloģijai veltītus rakstus, bet noslēdzošo sēriju (MMD 6, 7/8, 9, 10, 11 un 12/2014) autors bija Čehijas stirnu audzēšanas un praktiskās pētniecības guru P. Šerers. Noslēdzošajā sērijā aplūkojam Latvijas medniekiem, iespējams, visai nepazīstamu medību saimniecības jomu – medījamo dzīvnieku veselības uzlabošanu, izmantojot pretparazītu līdzekļus.

 

♦ "Browning A-Bolt III Composite"

♦ Var arī tā

Medību klubā "Kabile" ir tāds biedrs Ilmārs Ķirsis, vīrs cienījamos gados, kurš pieredzējis gan vairākas politisko iekārtu maiņas, gan naudas reformas, kurš joprojām aktīvi strādā un nevienam neliegs nedz padomu, nedz palīdzību un kuru vēl piedevām Dievs apveltījis ar labu veselību un lielisku humora izjūtu. Šai reizē svarīgākais – tā kā Ilmāram arī "rokas aug no pareizās vietas", viņš savulaik nonāca pie domas uzveidot vieglu un mobilu medību tornīti un tā arī izdarīja...

 

 

 

 

♦ Pasaules valdnieks un tā sliktie pavalstnieki

♦ Ciemos Eiropas medību tradīciju dzimtenē

Aizvadītā gada rudenī Andris Zariņš saņēma ielūgumu uz dzinējmedībām Vācijā. Tā izrādījās lieliska iespēja redzēt, kā mūslaikos medības notiek zemē, no kurienes nākusi liela daļa mūsu medību tradīciju.

Plašās reportāžas noslēgumā Andris raksta: "Manās acīs ir kliedēts mīts par medībām Eiropā kā sportu, kas domāts tikai bagātajiem – medību dalībnieku vidū bija gana daudz visnotaļ vidusslānim piederīgu profesiju pārstāvju, piemēram, policists, nodokļu inspekcijas darbinieks, šoferis u.tml. Bet visus viņus vienoja patiesa mīlestība un cieņa pret dabu, medību tradīcijām un citam pret citu. "

♦ Leuku un pukko

Spāņu, skandināvu, krievu naži... Galvu cērtamie, divasmeņu un malkas plēšamie cirvji... Kalti un vergas.... Katram rīkam sava vēsture, forma un pielietojums. Un, kaut tēma ir teju neizsmeļama, MMD kopā ar mūsu izcilajiem kalējiem no uzņēmuma "AUTINE" šogad centīsies tajā nedaudz ielūkoties. Šajā reizē - seriāla pirmā daļa.

♦ "Matiuša strūklaka" Budapeštā

Re, kā, jokaini sanāk... Modernajā pasaulē medības kļūst arvien mazāk populāras, tak še, pie ungāru Karaļpils, kur briedītis beigts, nomaitāts un pagalam, kur pārējās skulptūrās atainotie mednieki ar to acīm redzami lepojas, neviens "modernais" pret to neprotestē, Matiušu par "kretīnu ar zaļi nodzertu ģīmi" nesauc un pat to, ka briedis nehumāni ar bultu gar zemi dabūts, neievēro. Gluži pretēji – bildēšanās pie brieža "asiņu" (strūklakas ūdens) samitrinātās klints pakājes iet vaļā tādā sparā, ka grūti atrast brīdi, lai ansambli bez ļaudīm MMD vajadzībām iemūžinātu. Jā, māksla ne tikai dara brīnumus, bet arī spēj mainīt cilvēku prātus...

 

 

 

 

 

 

 

 

♦ Tie, kuri grib, var un uzvar

♦ Aļņa gaļas irbītes

2015. gadā jaunajā MMD modelī ar labas apetītes radīšanas noslēpumiem MMD lasītājus uzņēmies iepazīstināt mednieks Aivars Traidāss, kurš žurnāliešiem labi zināms gan no "MMD Kausu" dalībnieku sarakstiem, gan pateicoties aktīvajai darbībai sociālajos tīklos, gan arī kā lieliskas, viesmīlīgas lauku viessaimniecības turētājs.

Ciemojoties MMD redakcijā, Aivars par savām kulinārajām nosliecēm teic: "Nu, patīk! Patīk, un viss. Ne tas ar manu ikdienas darbu saistīts, ne kāds man to par pienākumu uzlicis. Nē – patīk, un viss!" Sak, tu palūkojies pieliekamajā vai saldētavā, vai somā, kur allaž var atrast kādus tavu medību praktiskos augļus, un ideja "kaut ko taisīt" pēc mirkļa ir klāt.

 

 

 

 

 

♦ Kas jāzina medniekam? Īss kurss zaļknābjiem

♦ Latvijā viss kārtībā!

KMC "Dālderi" 2015. gada pasākumu plāns

 

 

 

 
 

Pieraksties jaunumiem