MMD 2014. gada NOVEMBRA numura (2014/11) saturs

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atnāca klusējot (Redaktora sleja)...

Šā gada dzinējmedību sezonas otrā sestdiena izrādījās nelaimīga visai Latvijas mednieku saimei – 11. oktobrī notikušajās medībās gāja bojā mednieks. Nāves iemesls – no medību vītņstobra raidītas lodes trāpījums mednieka krūtīs.

♦ Vairāk nekā pusgadu pirms...

Tā vien šķiet, ka uz Āfrikas cūku mēra, uz jaunās dzinējsezonas un arī, protams, uz jauno Medību noteikumu fona kaut kā paklusi, teju nemanīts, plašākai mednieku sabiedrībai garām paskrējis fakts, ka septembra nogalē valdība devusi zaļo gaismu vēl vieniem būtiskiem MK noteikumiem, kuru izdošanu paģērēja grozījumi Medību likumā. Precīzāk – 23. septembra valdības sēdē tika pieņemti Ministru kabineta noteikumi Nr. 567 "Noteikumi par mednieku un medību vadītāju apmācību un eksamināciju, kā arī medību dokumentu izsniegšanu un anulēšanu".

♦ Jauna munīcija rukšiem un "sīkajiem"

Pasaulē lielākais neatkarīgais munīcijas ražotājs "Hornady Manufacturing Inc." (ASV) prezentējis tirgū virkni jaunumu. Starp tiem ir jauna patronu sērija vidēja lieluma zvēru medībām – "Hornady Full Boar" – un pavisam jauns apmales aizdedzes vītņu kalibrs.

 

 

 

 

 

♦ Drošības nekad nevar būt par daudz. "Hunter Safety Lab IRIS"

Firma "Hunter Safety Lab" no Jaunzēlandes radījusi sistēmu "IRIS", kas brīdina šāvēju par to, ka stobra galā pēkšņi parādījies objekts, kam tur nevajadzētu atrasties principā.

 

 

 

 

 

♦ Kā pie supermātītes tikt?

Ar ūdensputnu izpēti saistīti projekti Medību saimniecības attīstības fonda (MSAF) atbalstīto skaitā bijuši katru gadu, sākot ar 2004. gadu. Tas ļāvis apkopot agrāk uzkrātos materiālus, ieinteresēt meža pīles un medniekus par mākslīgajām ligzdvietām, gūt regulāras ziņas par medījamo ūdensputnu skaita izmaiņām un ligzdošanas sekmēm, kā arī gūt ikgadēju ieskatu sezonas sākumā nomedīto sugu, vecumu un dzimumu sastāvā, kas ir būtiski šo populāciju ilgtspējīgai izmantošanai.

♦ Pirmoreiz ar piesaukšanu!

♦ Viena vienīga bilde, toties kāda!

♦ "Švēriņu pīle 2014"

Atkal ar vēja spārniem bija paskrējis gads, un 2014. gada septembra vidū notika nu jau piektie tā dēvētie Švēriņu pīļu mači. Diena bija izdevusies saulaina – īsta atvasara. Vienīgi dalībnieku varēja būt vairāk... Un arī vakarā, kad vīri atkal sapulcējās Švēriņu pagalmā, izrādījās, ka ir nomedītas vien astoņas pīles – sešas mercenes un divi krīkļi. Lielākais guvums vienam medniekam bija divas mercenes. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, pīļu bija nomedīts tieši trīs reizes mazāk.

 

 

♦ "MMD Kausi 2011–2014". Ar ko šaujam? Gludstobri

Pienācis brīdis kārtējam "MMD Kausu" dalībnieku ekipējuma statistikas kopsavilkumam, kas pēdējo reizi tika prezentēts 2011. gadā. Tā kā MMD ļaudis Latvijā ir vieni no nedaudzajiem (ja ne vispār vienīgie), kuri rīko tik vērienīgas medību šaušanas sacensības ar vienlaicīgu ekipējuma uzskaiti, tad šis kopsavilkums zināmā mērā var sasaukties ar "vidējā Latvijas mednieka" izmantoto. Un jebkurā gadījumā tas ir interesanti...

♦ Tāda maza nesaprašana...

♦ Tornis vasarai – ziemā

Šis ir kārtējais stāsts par kamanu lūkošanu vasarā un ratu kalšanu ziemā. Proti, Viesturs TROSKA, kurš uz MMD mačiem šogad bija atvedis paša izprātotu un izgatavotu ātri uzstādāmu un ērti un viegli pārvietojamu medību torni, taujāts par laiku, kas būtu piemērotākais viņa darinājuma aprakstīšanai MMD lappusēs, brīdi paprātojis, atrūca:

"Zin', vislabāk būs vēlā rudenī. Redz', ziemā, kad citu darbu mazāk, firma var arī torņus medniekiem priekš nākamās vasaras pataisīt..."

 

 

 

 

 

 

 

♦ Manas bildes – manas medības

Pie sābriem jeb Ciemos pie "baltu krieviem"

Mežs un zeme Baltkrievijā pieder tikai valstij, tādēļ medību platības visiem gribētājiem tiek iznomātas. Ir diferencētas nomas maksas par mežu, lauksaimniecības zemēm, purviem. BMMB nomā nodoti 60% valsts medību platību, kas ir aptuveni 10 miljoni hektāru (salīdzināšanai: visa Latvijas platība ir aptuveni 6,46 miljoni ha). Ja paskatās uz BMMB teritorijās nomedīto dzīvnieku daudzumu gadā, tad tas, attiecinot uz platību, ir samērā neliels – 14 tūkstoši mežacūku, 3000 stirnu, 1000 aļņu, 100 (!) briežu, 50 medņu, 150 rubeņu, 3500 bebru. Ja atskaitām mežacūkas, kas ĀCM dēļ Baltkrievijā pēdējā gada laikā daudzviet izšautas, bet dažviet tiešām izmirušas, tad redzam, ka 50 tūkstošiem baltkrievu mednieku faktiski jau tagad nav ko medīt. Taču līdz ar to medībām savukārt sagaidāma vēl lielāka problēma – cena!

♦ Cik un kā medījām? 2. daļa – staltbriedis un stirna

Periodā no 1972. līdz 1974. gadamLatvijas teritorijā nomedīja tikai 1391 staltbriedi, bet ieguva 13 zelta un 40 sudraba medaļu vērtējumam atbilstošus ragus. Tātad vieni zelta medaļas vērti ragi iegūti no katriem 107 nomedītiem staltbriežiem, bet vieni sudraba medaļai atbilstoši ragi – no katriem 35 staltbriežiem.

♦ Stirna. Vai ķermeņa masa ietekmē trofeju kvalitāti?

Turpinājums čehu stirnu pētnieka Pāvela Šerera rakstui sērijai par stirnu. Šajā rakstā autors  mēģina noskaidrot, vai un kā stirnu āža ķermeņa masa ietekmē trofejas kvalitāti un izturību. Proti, kāda ir šo parametru savstarpējā sakarība un kā tie var cits citu ietekmēt un mainīt.

 

 

 

 

♦ Kā mēs braucām grīšļu ķauķi lūkoties

♦ Liecības. Ūdrs

♦ Bērns un medības. Par. Pret. Atturos...

♦ Bērni, ieroči un medības. Citur

ASV prezidenta mājvieta – Vašingtonas štats – spēj pārsteigt. Šai pavalstī konkrēta minimālā vecuma ierobežojuma medību tiesību iegūšanai vispār nav! Kopsummā šāda ierobežojuma "solo medībām" (individuālajām medībām) nav apaļos septiņos ASV štatos – ne tikai Vašingtonas štatā, bet arī Alabamā, Arkanzasā, Indianā, Ņūmeksikā, Oklahomā un Vermontā. Teksasā bērni var medīt vieni no 9 gadu vecuma, Aļaskā, Luiziānā un Tenesijā minimālais vecums medībām bez uzraudzības ir 10 gadu, Misūri – 11 gadu, bet deviņos citos štatos – 12 gadu.

♦ Tā notiek Krievijā...

Põdra põlve leem – aļņa kaulu buljons

Pieraksties jaunumiem